Przejdź do treści

Spacer. Dotknij placu

Lokalizacja Poza GSW
Czas 17.08.2021 - 24.08.2021
Spacer architektoniczny z audiodeskrypcją

Festiwal Placu Teatralnego zakłada realizację wydarzeń edukacyjno-animacyjnych kierowanych do mieszkańców bloków i kamienic zlokalizowanych przy Pl. Teatralnym w Opolu.

Organizatorem projektu jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Tematem działań jest Plac Teatralny w Opolu i jego historia - czyli miejsce gdzie znajduje się siedziba GSW. Celem działań jest wzmacnianie lokalnej tożsamości, aktywizacja społeczna oraz budowanie więzi w sytuacji pandemii.

Polecamy dwa spacery organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Opole.
Poznajemy architekturę placu, spacerując między blokami i instytucjami kultury w centrum Opola.


17 sierpnia g. 18.00

start: Pl. Teatralny 12, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu / wstęp wolny

Spotkanie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematem przebudowy części placu Jana Pawła, szczególnie zaś do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Po placu Jana Pawła oprowadzą architekci Małgorzata Zatwarnicka i Andrzej Zatwarnicki, prowadzący od 1996 opolską pracownię „Architop”. Autorzy wielu projektów budynków użyteczności publicznej, mieszkalnictwa wielorodzinnego, domów prywatnych, projektów urbanistycznych. Laureaci prestiżowych konkursów i nagród architektonicznych, w tym nagrody w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna woj. Opolskiego” edycja 2019, za projekt i realizację przebudowy Pl. Jana Pawła II w Opolu.


24 sierpnia g. 18.00

start: Pl. Teatralny 12, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu / wstęp wolny


Podczas spaceru dowiemy się jak plac Teatralny zmieniał się od okresu międzywojennego do współczesności i jak te metamorfozy wiązały się z koncepcjami rozwoju przestrzennego Opola.

Naszą przewodniczką będzie prof. Monika Adamska – architekta związana z Politechniką Opolską, która w swojej pracy badawczej zajmuje się przekształceniami historycznych struktur przestrzennych, przestrzenią publiczna, placami rynkowymi, dziedzictwem kulturowym oraz zagadnieniem tożsamości miejsca.


Więcej o Festiwalu Placu Teatralnego