Przejdź do treści

Festiwal Placu Teatralnego

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 10.05.2021 - 05.09.2021
Weź udział w wydarzeniu dzisiaj!

Festiwal Placu Teatralnego zakłada realizację wydarzeń edukacyjno-animacyjnych kierowanych do mieszkańców bloków i kamienic zlokalizowanych przy Pl. Teatralnym w Opolu. 

Organizatorem projektu jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Tematem działań jest Plac Teatralny w Opolu i jego historia - czyli miejsce gdzie znajduje się siedziba GSW. Celem działań jest wzmacnianie lokalnej tożsamości, aktywizacja społeczna oraz budowanie więzi w sytuacji pandemii

Plac Teatralny w Opolu to kulturalne serce miasta. Znajduje się tutaj: Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole, a także legendarne Centrum Handlowe Opolanin. Przy placu znajduje się również jedno z największych osiedli mieszkaniowych w Opolu (ok. 2000 mieszkańców), powstałe w latach 60. XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się także budynki uniwersyteckie oraz miasteczko akademickie. Plac położony jest na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych dla pieszych.

Historia tego miejsca tak jak historia regionu opiera się na skomplikowanych relacjach międzynarodowych. Już za czasów niemieckich postanowiono przekształcić tę pustą przestrzeń w kulturalne centrum Opola. Koncept był kontynuowany przez kolejnych włodarzy miasta. Warto podkreślić, że poza kulturalno-propagandową funkcją placu toczyła się tu również działalność handlowa. Plac nazywany był Placem Centralnym, Targowym, Placem Lenina, Defilad, a nawet Opolskim Manhattanem. Warto jednak podkreślić, że układ urbanistyczny w obecnym kształcie został sformułowany w latach 60. XX wieku. Miejsce to miało spełniać wielkomiejskie ambicje Opola i stać się jego reprezentacyjnym centrum. GSW pragnie przypomnieć złożoną historię miejsca i jego historyczne funkcje. Projekt ukaże jak “wielka historia” przeplata się w sposób naturalny z mikro narracjami. 

 W ramach projektu zrealizowane zostaną wykłady,  warsztaty,  spacery,  performanse (inauguracja i finisaż), wystawa,  opracowany zostanie zbiór "historii mówionej",  akcja artystyczna bazująca na prywatnych archiwach mieszkańców oraz rezydencja fotograficzna dokumentująca bieżącą historię miejsca. Wydarzenia będą odbywały się w otwartej, specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Zgromadzony materiał zostanie opublikowany na blogu projektu.
Szczegółowe daty spotkań opublikujemy w drugiej połowie czerwca 2021. Jesteśmy z Wami całe wakacje! 

  • kuratorki projektu:  Natalia Krawczyk i Agnieszka Dela-Kropiowska
  • oprawa graficzna: Magda Wolnicka


Program:

Etap pierwszy projektu: maj-czerwiec 2021 

Pierwszym etapem działań jest gromadzenie prywatnych wspomnień, które wiążą się z Placem Teatralnym w Opolu. Chcemy zaprosić Państwa do czynnego udziału w projekcie poprzez dzielenie się osobistymi historiami dotyczącymi życia na Placu, zdjęciami lub opisami zdarzeń, które są Państwu bliskie - chcemy poznać Państwa historię życia w tym miejscu.

Czego poszukujemy?

Oczekujemy, że opowiedzą nam Państwo swoją historię lub przybliżą ważne wydarzenie, które miało miejsce na palcu Teatralnym w Opolu w ostatnich dekadach. 

Jak?

Nagramy Państwa wspomnienia w Galerii Sztuki Współczesnej bądź we wskazanym przez Państwa miejscu (sam dźwięk lub obraz i dźwięk). Przyjmujemy również zdjęcia z dawnych lat lub dokumenty i zapiski (wykonamy ich skan). Z każdą osobą umawiamy się indywidualnie.

Można również samodzielnie, w swoim otoczeniu, nagrać własne wspomnienie w postaci pliku dźwiękowego bądź wideo lub zeskanować wybrane fotografie i wysłać na adres info@galeriaopole.pl. Duże pliki prosimy skompresować np. poprzez stronę wetransfer.

Kiedy?

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu w terminie 8 – 11 czerwca 2021r. W tych dniach prowadzimy zapisy na nagrania w dogodnym dla Państwa terminie. Telefon kontaktowy: 774021235 w g.9.00 – 18.00.
Koordynatorki działania: Agnieszka Dela-Kropiowska, Natalia Krawczyk.

Po co to robimy?

Chcemy zbudować archiwum pl. Teatralnego i poznać Państwa lepiej! 

Informacje o projekcie

Więcej informacji uzyskają Państwo pisząc na adres mailowy: info@galeriaopole.pl lub dzwoniąc: 774021235 w dniach 8-11. 06.2021. 


Projekt dofinansowano ze środkówCzas
10.05.2021 - 05.09.2021
Uwaga!

Program działań poniżej 

Lokalizacja
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 1245-056 Opole