Przejdź do treści

Festiwale dzielnic

Galeria Sztuki Współczesnej jest miejscem aktywnym na wielu polach w przestrzeni miejskiej Opola. Nasze działania wykraczają poza mury instytucji - chcemy być blisko mieszkańców regionu, opowiadać o świecie poprzez sztukę i szeroko pojmowane działania performatywne.  Pragniemy poznać jeszcze bardziej nasze lokalne dziedzictwo i problemy jakie niesie współczesność. W ramach społecznych aktywności  postanowiliśmy realizować Festiwale w kolejnych dzielnicach Opola.

Zaczęliśmy w 2021 r. kilkumiesięcznym wydarzeniem skupiającym się na Placu Teatralnym – centralnym miejscu stolicy regionu, gdzie od kilku dekad mieści się nasza instytucja. Zależało nam na poznaniu się z sąsiadami i sąsiadkami z okolicznych bloków oraz kamienic; chcieliśmy poznać ich emocje, prywatne historie oraz dzieje tego miejsca w kontekście rozwoju Opola.

W 2022 roku zrealizowaliśmy Festiwal Wyspy Pasieki - uważanej przez wielu za najpiękniejszą dzielnicę Opola. Spacerowaliśmy po Wyspie, zorganizowaliśmy wykłady, akcje artystyczne, medytacje i wystawy ukazujące problematykę dzielnicy. 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami  zgromadzonymi w czasie realizacji festiwali.