Przejdź do treści

Patrycja Kostyra

Media:

Malarstwo Ilustracja Rysunek Design Instalacja

Rok urodzenia:

1993

Związek z Opolem:

Z Opolem jestem związana prawie całe życie; zdobywałam tutaj wykształcenie, a obecnie mieszkam i pracuję

Wykształcenie artystyczne:

2016-2018 - Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (spec. projektowanie graficzne i nowe media)

2013-2016 - Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (spec. komunikacja wizualna)

2009-2013 - Publiczne Liceum Plastyczne w Opolu (spec. reklama wizualna)

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • Nominacja do Nagród Kultury Miasta Opola w 2018 (za wybitną działalność artystyczną i twórczą oraz (za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury) i w 2019 (za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury)
  • Działalność w Grupie MURKI (2018-2020); Realizacja projektów streetartowych: “Mural: od wody po kosmos”, "Murale: Opole, kamera, akcja!" - przy współpracy ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy (2019) oraz "Murale: muzyka w mieście" przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalne Opole w ramach konkursu FIO 2018)
  • Wygrana w konkursie GSW "Aneks - konkurs dla młodych artystów" z projektem konceptualnym "Patrz na mnie", który został zrealizowany i zaprezentowany w Aneksie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w marcu 2019
  • Współorganizacja projektu "Ilustragan" (edycja 2, 3 i 4), którego efektem jest zbiorowa wystawa ilustracji studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, a od dwóch lat także wydanie publikacji z ilustracjami z wystawy pod tym samym tytułem. W projekcie brałam udział jako współorganizator a także twórca ilustracji.
  • Udział w wystawach i wydarzeniach artystycznych m.in. w międzynarodowym projekcie "Poza ramą", którego efektem były dwie interdyscyplinarne wystawy zbiorowe - jedna w Filharmonii Opolskiej, druga w Galerii Zefiryna we Lwowie (Ukraina) w 2018

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

W ostatnim czasie intensywnie działam w zakresie Streetartu (m.in. jako członek Grupy MURKI), ale moim głównym zainteresowaniem pozostaje szeroko pojęty rysunek i ilustracja. Mam ogromny sentyment do szkicowników i wszelkich "roboczych" obrazków, w których często dostrzegam więcej uroku i charakteru niż w skończonych pracach przeznaczonych do ekspozycji. Nie czuję się przywiązana do konkretnego stylu, narzędzi ani tematu, chociaż bliższe jest mi wszystko, co zabawne, pozytywne i przewrotne. Lubię wywoływać w ludziach wesołość. Czasem refleksje. Dlatego cenię sobie twórczość satyryczną i staram się czerpać z jej mądrości w swoich pracach.

Sporadycznie wracam do swojej specjalizacji i podejmuje działania związane z projektowaniem graficznym i animacją. Jestem również aktywna w opolskiej kulturze, współpracując z innymi artystami, instytucjami i stowarzyszeniami, a zwłaszcza z moim "stadem" z Opolskich Lam.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Książki (zwłaszcza o sztuce, projektowaniu, historii i kryminały); filmy i seriale; Japonia (kraj, ale też zjawisko mangi i anime); rozmowy i spotkania z ludźmi; długie spacery, jazda na rowerze, a od niedawna bieganie :)

Kontakt:

kostyrapa@gmail.com

Strona internetowa: