Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Patrycja Kostyra

Media:

Malarstwo Ilustracja Rysunek Design Instalacja

Rok urodzenia:

1993

Związek z Opolem:

Z Opolem jestem związana prawie całe życie; zdobywałam tutaj wykształcenie, a obecnie mieszkam i pracuję

Wykształcenie artystyczne:

2016-2018 - Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (spec. projektowanie graficzne i nowe media)

2013-2016 - Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (spec. komunikacja wizualna)

2009-2013 - Publiczne Liceum Plastyczne w Opolu (spec. reklama wizualna)

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • Nominacja do Nagród Kultury Miasta Opola w 2018 (za wybitną działalność artystyczną i twórczą oraz (za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury) i w 2019 (za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury)
  • Działalność w Grupie MURKI (2018-2020); Realizacja projektów streetartowych: “Mural: od wody po kosmos”, "Murale: Opole, kamera, akcja!" - przy współpracy ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy (2019) oraz "Murale: muzyka w mieście" przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalne Opole w ramach konkursu FIO 2018)
  • Wygrana w konkursie GSW "Aneks - konkurs dla młodych artystów" z projektem konceptualnym "Patrz na mnie", który został zrealizowany i zaprezentowany w Aneksie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w marcu 2019
  • Współorganizacja projektu "Ilustragan" (edycja 2, 3 i 4), którego efektem jest zbiorowa wystawa ilustracji studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, a od dwóch lat także wydanie publikacji z ilustracjami z wystawy pod tym samym tytułem. W projekcie brałam udział jako współorganizator a także twórca ilustracji.
  • Udział w wystawach i wydarzeniach artystycznych m.in. w międzynarodowym projekcie "Poza ramą", którego efektem były dwie interdyscyplinarne wystawy zbiorowe - jedna w Filharmonii Opolskiej, druga w Galerii Zefiryna we Lwowie (Ukraina) w 2018

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

W ostatnim czasie intensywnie działam w zakresie Streetartu (m.in. jako członek Grupy MURKI), ale moim głównym zainteresowaniem pozostaje szeroko pojęty rysunek i ilustracja. Mam ogromny sentyment do szkicowników i wszelkich "roboczych" obrazków, w których często dostrzegam więcej uroku i charakteru niż w skończonych pracach przeznaczonych do ekspozycji. Nie czuję się przywiązana do konkretnego stylu, narzędzi ani tematu, chociaż bliższe jest mi wszystko, co zabawne, pozytywne i przewrotne. Lubię wywoływać w ludziach wesołość. Czasem refleksje. Dlatego cenię sobie twórczość satyryczną i staram się czerpać z jej mądrości w swoich pracach.

Sporadycznie wracam do swojej specjalizacji i podejmuje działania związane z projektowaniem graficznym i animacją. Jestem również aktywna w opolskiej kulturze, współpracując z innymi artystami, instytucjami i stowarzyszeniami, a zwłaszcza z moim "stadem" z Opolskich Lam.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Książki (zwłaszcza o sztuce, projektowaniu, historii i kryminały); filmy i seriale; Japonia (kraj, ale też zjawisko mangi i anime); rozmowy i spotkania z ludźmi; długie spacery, jazda na rowerze, a od niedawna bieganie :)

Kontakt:

kostyrapa@gmail.com

Strona internetowa: