Przejdź do treści

Maciej Toporowicz. Życie w czasach zarazy

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 18.12.2020 - 22.12.2020
Życie w czasach zarazy roku 2020 to seria dokamerowych performansów Macieja Toporowicza. Artysta umieszcza krótkie video performansy na swoim instagramowym profilu (@noqontrollo) odnosząc się do aktualnych wydarzeń. Pandemię COVID-19, demonstracje Strajku Kobiet i ruchu Black Lives Matter, pożary lasów w Kalifornii oraz inne bieżące sprawy społeczno-polityczne sytuuje w kontekście kultury, absurdu i czarnego humoru.

Życie w czasach zarazy, 2020 – w ramach akcji Co robić czekając?

Duszny klimat świata ogarniętego plagą, klaustrofobię izolacji i niepokoje społeczne Toporowicz komentuje korzystając z doświadczeń Johna Cage’a, Marcela Duchampa, Albert Camusa, Josepha Beuysa, Witolda Gombrowicza, Mariny Abramović, Akcjonistów wiedeńskich, Samuela Becketta, Alana Wattsa, Alfreda Hitchcocka, Stanleya Kubricka i innych. Jednocześnie artysta korzysta z groteskowych przygód bohaterów slapstickowych komedii oraz z pokładów nonsensów i paradoksów współczesnej cywilizacji.

W Aneksie prezentujemy wybór 29 performansów video, więcej na profilu instagramowym artysty.

Maciej Toporowicz (ur. w 1958 r. w Białymstoku).

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W wczesnych latach 80-tych był członkiem grupy performance AWACS (z Piotrem Grzybowskim), która wykonała szereg akcji mn. nielegalny performance w czasie stanu wojennego. W roku 1985 przyjechał do USA, jako uchodźca polityczny. Jego twórczość była prezentowana na wystawach indywidualnych w Lombard Freid Fine Arts (NYC), Galerii Camargo Vilaca (Sao Paulo), CCS (Bard College) i innych miejscach. Artysta uczestniczył w wielu wystawach grupowych i festiwalach, w tym w Jewish Museum (Nowy Jork), Muzeum Sztuki Współczesnej (Bolzano), MOCAK (Kraków), CSW Warszawa, Muzeum Sztuki na Bronxie, brał udział w 57. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen. W roku 2020 rozpoczął cykl performance do kamery gdzie komentuje bieżące wydarzenia w kontekście zmian polityczno-społecznych spowodowanych przez Covid 19. Cześć z tych projektów była zaprezentowana na Freiraum Festival 2020 organizowany przez Instytut Goethe w Europie. Jest artystą działającym w różnorodnych mediach – video, fotografia, instalacja, grafika, obiekt, performance. Mieszka i pracuje na Brooklynie, i w Grahamsville, NY.

W swojej złożonej twórczości analizuje kondycję ludzką w kontekście kultury, moralności oraz ulotności życia. W latach 90. rozgłos przyniosły mu pozorowane kampanie reklamowe m.in. Obsession, Shiseido, Baby Gap. Jego ostatnie prace zajmują sie analiza różnicy pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Jego sztuka stawia zasadnicze pytania ontologiczne odnośnie ludzkiej tożsamości i obranego kierunku życia

maciejtoporowicz.tumblr.com

  • Kurator cyklu: Łukasz Kropiowski 
  • Tekst kuratorski do projektu Co robić czekając?