Przejdź do treści

Adam Niklewicz, Untitled

Lokalizacja Poza GSW
Czas 31.12.2020 - 03.01.2021

Adam Niklewicz, Untitled, 2020 – w ramach akcji "Co robić czekając?"

Untitled to praca wideo powstała na bazie dokumentacji filmowej kinetycznej rzeźby artysty. Szpadel disco – połączenie narzędzia pracy i ikony „dobrej zabawy”, jak zawsze w realizacjach Adama Niklewicza, w przewrotny sposób uwalnia pokłady absurdu, paradoksalnych znaczeń i zaskakujących asocjacji. Pandemiczna rzeczywistość roku 2020 – w którym praca powstała – nadała jej odczytaniu również mrocznego wymiaru, charakteru współczesnego danse macabre.

Adam Niklewicz 
Urodzony w 1956 roku.  W 1983 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Studiował na Washington University w St. Louis i na State University of New York at Purchase. Jego prace były prezentowane w USA m.in. w: Real Art Ways, The New Britain Museum of American Art, The Stamford Museum, Grounds for Sculpture, Black & White Gallery, FiveMyles, Slag Gallery, Hudson Valley Center for Contemporary Art, EBK Gallery, w Europie m.in w: Galerie für Landschaftskunst (Hamburg, Niemcy), Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, JUMP Gallery (Połtawa, Ukraina), Art-Zavod Platforma - Gogolfest (Kijów, Ukraina), York Art Gallery (York, Anglia) czy w weneckim Arsenale (Arte Laguna Prize 2014).  

Jest laureatem Nagrody Międzynarodowego Centrum Rzeźby (2006 roku). W 2012 roku zrealizował duży projekt w przestrzeni publicznej The Charter Oak (konceptualny mural) wraz z projekcją Walking Around a Tree w Hartford, USA.

Tworzy obiekty, instalacje, rzeźby, zajmuje się także performance. Mieszka i pracuje w North Haven, Connecticut, USA.

Artysta w swojej sztuce łączy z pozoru sprzeczne fragmenty rzeczywistości – błahe codzienne przedmioty i zdarzenia z odniesieniami do kultury wysokiej, mitów i fikcji. Powszednie drobiazgi stają się w jego realizacjach soczewkami, skupiającymi paradoksy, sprzeczności oraz absurdy. Odsłaniają nieoczekiwane znaczenia i zaskakujące asocjacje.

adamniklewicz.com

Kurator cyklu "Co robić czekając?": Łukasz Kropiowski
Więcej
o projekcie