Przejdź do treści

Zielona Apteczka Śródmieścia. Aleksandra Zapotoczna

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 11.08.2023 - 17.09.2023

Zielona Apteczka Śródmieścia, wystawa w ramach Festiwalu Wyspy Bolko

Zielona Apteczka Śródmieścia to projekt Aleksandry Zapotocznej zrealizowany w charakterze environment, który przenosi nas w sferę zielonego dobrostanu sztucznie osadzonego w centrum betonowej aglomeracji.

XXI wiek jawi się jako epoka „ludzi zmęczonych”, zagubionych w codziennym rytmie „menedżerowania samych siebie”.  Dwudziestowieczne zakłady produkcyjne, szpitale dla obłąkanych czy więzienia zostały obecnie zastąpione klubami fitness, open-spacemi, lotniskami czy warsztatami z samorozwoju. Zarządzanie własnym czasem, w opozycji do przymusu zewnętrznego charakterystycznego dla poprzedniego stulecia, sprowokowało wśród społeczeństw wiele problemów emocjonalnych i tych natury psychicznej. Jako menadżerowie własnego czasu zatracamy naturalną potrzebę odpoczynku na rzecz ciągłego samorozwoju, który zaczyna przypominać kolejną opresyjną „pracę” - tym razem narzuconą nam przez nas samych. Nadmiar „pozytywności”, wynikający z łatwości komunikowania się i dostępności różnych dóbr oraz ciągła potrzeba „adrenaliny”, prowadzi w konsekwencji do wyczerpania i apatycznego odczuwania rzeczywistości.*

Kiedy zatem w pełni odpoczywamy i doświadczamy życia poza obowiązkami dnia codziennego? Co podpowiada nam intuicja? Zdaje się, że jedyną sensowną odpowiedzią jest natura i o tym właśnie pragnie przypomnieć nam Aleksandra Zapotoczna.

Galeria Aneks stała się symbolicznym miejscem wypełnionym roślinami, które na co dzień możemy znaleźć na Wyspie Bolko -  jedynym parku miejskim w Opolu, który wypełniony jest starymi drzewami, łąkami i rosnącymi na nich ziołami. Artystka w dość przewrotny sposób kieruje naszą uwagę na to, co nieobecne w krajobrazie banków i betonowych placów: stworzyła apteczkę pierwszej pomocy, służącą sytuacjom kryzysowym wynikającym z funkcjonowania w świecie szklanych, klimatyzowanych biur oraz surowych, betonowych korytarzy. Artystka zamiast ibuprofenu, plasterków i chemicznie produkowanych pigułek, przepisuje odbiorcom projektu spacer po Wyspie Bolko (ale bez mierzenia kroków) oraz zaleca kąpiel słoneczną na łące (bez równoczesnego słuchania podcastu z naszego iphona o „wewnętrznym dziecku”). Czy to jest takie proste ? Przekonajmy się podczas wakacji w Galerii Aneks. 


Aleksandra Zapotoczna

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku wzornictwo przemysłowe oraz University of Hertfordshire (Wielka Brytania). W 2019 r. obroniła pracę dyplomową prezentując zapachową grę planszową “The Proust Effect”. Jej obszary zainteresowań to wpływ zapachów na pamięć, projektowanie sensoryczne, kolaż, fotografia. Na co dzień pracuje z osobami z niepełnosprawnościami jako instruktorka w pracowni rękodzieła Galerii Biały Kruk w Opolu. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze.


  • kuratorka wystawy oraz Festiwalu Wyspy Bolko: Agnieszka Dela-Kropiowska
  • wydarzenie towarzyszące wystawie:
    3.09, g. 16.00 - warsztaty z artystką z tworzenia naturalnych świec
    In case of emergency: Wyspa Bolko
    sala dolna GSW | wstęp wolny
    obowiązują zapisy: adelakropiowska@galeriaopole.pl

* Pisząc notatkę do wystawy, kuratorka inspirowała się książką: Byung-Chul Han, Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje, Warszawa 2022