Przejdź do treści

Zbigniew Natkaniec w LETO

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 20.09.2019 - 22.09.2019
Zapraszamy do Warszawy na wystawę!

 

Zbigniew Andrzej Natkaniec 

KONFIGURACJE

20.09 – 19.10.2019

WYSTAWA REALIZOWANA W GALERII LETO, ul. Dzielna 5, Warszawa

Prace i rodzaj praktyki artystycznej Natkańca przybierają charakterystyczną i hermetyczną formę wypracowywaną przez lata, która stała się odporna na zewnętrzne wpływy i mody. Tworząc skomplikowane i niezwykle detaliczne instalacje, korzysta z szeregu motywów (m. in. krzesło, pędzel, chorągiewka, dłoń, kula, trójkąt), które powtarzają się i permutują w żmudne i labiryntowe krajobrazy.

Sam Natkaniec swoje obiekty określa „rzeźbami niepraktycznymi i nieporadnymi”, w których niepokojący bałagan form przeplata się z urokliwymi i żartobliwymi motywami. Prace artysty stają się też opowieścią o procesie, w której malarstwo przeobraża się w trójwymiarowe obiekty – Natkaniec korzystając z tak dobrze znanych malarzom materiałów jak płótno, drewno i papier, na nowo uczył się ich potencjału, kreując instalacje, które spajają ze sobą dziedzinę malarstwa i rzeźby. 

Na wystawie prezentowany będzie przekrój obiektów, powstających od końca lat 80.tych, aż po najnowsze realizacje artysty, w których chronologia traci znaczenie, tworząc całościowe i przenikające się wzajemnie konstrukcje.

Zbigniew Andrzej Natkaniec

Urodzony w 1961 roku w Opolu. Absolwent opolskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziałach Architektury Wnętrz (1982-83) oraz Malarstwa w latach 1983 – 87. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia w 1987 roku. Od 1987 roku nauczyciel rysunku i malarstwa w PLSP (obecnie ZPPKP) w Opolu.

  • Wystawa powstaje we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu.
  • Wystawa jest prezentowana w ramach programu głównego Warsaw Gallery Weekend 2019.