Przejdź do treści

Zamień się życiem. Dzień z wystawą Lindy Lach

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 23.04.2023

Prezentacja programu "Trans-line" i możliwość rozmowy z artystką. Jednodniowy cykl wydarzeń towarzyszących wystawie artystki "Apple Core" w galerii Aneks GSW

  • 14.00–16.00
    Prezentacja programu "Trans-line" i możliwość rozmowy z artystką 

"Trans-line" to program komputerowy napisany przez Lindę Lach, którego jednym z przeznaczeń jest obliczanie prawdopodobieństwa zamiany życia z inną osobą. Życie jest w programie definiowane przez 21 obszarów istotnych dla ludzkiego istnienia, takich jak stosunki międzyludzkie, miejsce zamieszkania, wygląd czy zdrowie. Po wypełnieniu przez uczestników testu, program tworzy ich cyfrowe odpowiedniki i umieszcza je w bazie danych. Z tej bazy możemy wybrać osoby, z którymi chcielibyśmy się zamienić życiem lub jakąś jego sferą. Trans-line, według słów autorki „umożliwia pomyślenie o sobie w sposób idealny, bez tego, co nas uwiera lub co nam w nas samych nie pasuje”.

W czasie prezentacji programu będzie można przetestować jego możliwości… Przyjdź i zamień się życiem!

  • 16.00–18.00
    Opolski Klub Fantastyki FENIX przedstawia

W związku z wystawą Lindy Lach członkowie i członkinie Opolskiego Klubu Fantastyki FENIX podjęli się napisania krótkich opowiadań zainspirowanych możliwościami programu  "Trans-line". Premierowo przeczytają je dla nas Karolina Gorzkowska i Jakub Kowalczyk — aktorzy związani z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.

  • 18.00–20.00
    Pokaz filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek" (1981)

"Przypadek" to słynny „półkownik” Krzysztofa Kieślowskiego, który ze względu na poruszane w nim wątki dotyczące bieżących spraw społeczno-politycznych został zatrzymany przez cenzurę. Jeden bohater i trzy warianty jego życia uzależnione od tego, czy udaje mu się zdążyć na pociąg, czy też nie. W rolę Witka Długosza wcielił się Bogusław Linda. Spóźniona premiera Przypadku odbyła się w 1987 roku, a film doceniono na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Srebrnym Lwem za scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego i nagrodą dla Lindy za najlepszą rolę męską.

"Przypadek", reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1981, 118 min