Zachodni wiatr. Paulina Ptaszyńska
Zachodni wiatr
Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej
- Artystka jest laureatką Grand Prix Salonu Jesiennego 2020.
- Wernisaż online FB @gswopole, 16.04 g.18.00
Paulina Ptaszyńska swoją sztukę opiera przede wszystkim na obserwacji zjawisk atmosferycznych, często podejmując próby odtworzenia tego, co wydarza się bez ludzkiej kontroli, jakby samo z siebie. Tym razem artystka bierze na warsztat typowy polski wiatr – czyli wiatr zachodni. Hula on teraz po ulicach, ale – jak twierdzi artystka – to dobrze. Może przegoni troski i morowe powietrze.
„Wiatr zachodni to taki wiatr, który wieje z zachodu na wschód. Właśnie ten rodzaj wiatru jest najczęstszy w Polsce. W naszym języku sformułowania «zachodni wiatr» lub «powiew zachodu» nie tylko odnoszą się do zjawiska atmosferycznego, lecz oznaczają także progresywne zmiany społeczne i kojarzone są z postępem cywilizacyjnym.
Wiatr może być postrzegany jako bezwzględna siła niszcząca z jednej strony, a z drugiej jako oznaka życia, witalności, symbolizująca oddech i kreatywne moce. To drugie skojarzenie jest mi bliższe, mówiąc wprost, wiatr zawsze poprawia mi nastrój, kojarzy się ze świeżością, zmianą na lepsze, oczyszczeniem atmosfery i zapowiedzią czegoś nowego.
Może właśnie takiego oddechu i oczyszczenia teraz najbardziej potrzebujemy?”
Paulina Ptaszyńska
Paulina Ptaszyńska
pracuje jako adiunktka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W 2020 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Włochy, USA). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, fotografią i projektowaniem graficznym. Jej działania artystyczne w ostatnich latach koncentrują się wokół zagadnień związanych z obszarami granicznymi między sztuką a nauką.
Artystka urodziła się w 1986 roku w Ząbkowicach Śląskich. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Opolu. W 2011 roku ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego ze specjalnością projektowanie graficzne i nowe media.
Z wyróżnieniem obroniła pracę magisterską, za którą otrzymała Grand Prix ogólnopolskiego konkursu Akcja Edukacja 2011/2012 (nagroda za najlepszy dyplom zrealizowany na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych).
Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych prezentowanych w Polsce i za granicą (Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Włochy, USA). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, w tym: Grand Prix Salonu Jesiennego (2014 i 2020), Nagrody Prezydenta Miasta Opola (2017) oraz Nagrody Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (2018).
Jest współautorką instalacji mappingowych: „Botanika", „Korowód", „Statek Odyseuszy", „Postkarnawał", „Duch Teatru" realizowanych we współpracy z różnymi instytucjami kultury oraz scenografii multimedialnych do spektakli „OFF Niepodległość" i „Rozmowy z diabłem" realizowanych dla Teatru Witkacego w Zakopanem, a także wielkoformatowych projekcji mappingowych prezentowanych między innymi na zabytkowej bramie miejskiej Porta Nigra w Trewirze. Jest współautorką warsztatów mappingowych organizowanych w ramach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011–2013.
- Kuratorka: Natalia Krawczyk
- Wystawa dostępna przez szybę Aneksu GSW
Wystawa dostępna przez szybę Aneksu GSW.
Wernisaż online FB @gswopole, 16.04 g.18.00