Przejdź do treści

Wystawa Marii Pinińskiej-Bereś

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 09.10.2020 - 06.11.2020
Zapraszamy na wystawę ukazującą prace jednej z najoryginalniejszych polskich artystek XX wieku, wyprzedzającej swój czas rzeźbiarki i performerki, artystki uważanej za prekursorkę sztuki o przekazie wyraźnie kobiecym. W GSW zobaczymy instalacje, fotografie oraz dokumentację działań artystki. Niektóre z prezentowanych w Opolu prac nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.

Decyzją polskiego rządu, ze względu na epidemię, Instytucje Kultury zostają zamknięte od 7-29.11.2020. 

Bańki mydlane, Maria Pinińska-Bereś (1931-1999)

Oprowadzanie online przygotowane przez dział edukacji GSW

Wystawa jednej z najoryginalniejszych polskich artystek XX wieku. Jej twórczość nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, jest delikatna i ulotna jak „bańki mydlane”, które puszczała w 1979 roku leżąc w białej sukni na białej kołdrze wśród zielonych wzniesień polodowcowych niedaleko Miastka. Wystawa obejmie dzieła ze wszystkich okresów i nurtów twórczości, od prac studenckich po pracę, która nie została dokończona z powodu przedwczesnej śmierci artystki. Niektóre z nich nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.

Artystka urodziła się w 1931 roku w Poznaniu, zmarła w 1999 w Krakowie. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego (1950-1956). Od 1979 roku była członkinią Grupy Krakowskiej. Za życia mimo licznych wystaw nie doczekała się dużej wystawy monograficznej, ta miała miejsce na przełomie 1999 i 2000 r. (Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, Galeria Arsenał Poznań). Twórczość Marii Pinińskiej-Bereś stawiana jest obok takich sław rzeźbiarskich jak Magdalena Abakanowicz czy Alina Szapocznikow, jednak nadal pozostaje niewystarczająco omówiona i wiele wątków jej sztuki domaga się badania i popularyzacji.

Kurator ekspozycji: Jerzy Hanusek 
Przygotowanie konserwatorskie wystawy: Oskar Hanusek

Wystawa z cyklu „Klasycy sztuki współczesnej”

  • 9.10. 2020 /piątek/ g.18.00 - Wernisaż. Na otwarciu wystawy Bettina Bereś, córka artystki, odtworzy peformance "Pranie I" wykonane przez Marię Pinińską-Bereś w galerii ON w Poznaniu w listopadzie 1980 roku.
  • 10.10.2020 /sobota/ godz.15.00 -  oprowadzenie kuratorskie dla osób dorosłych (ilość miejsc ograniczona). 
  • 30.10.2020 -  Film: oprowadzanie po wystawie


Projekt dofinansowano ze środków Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie i dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych