Przejdź do treści

Wystawa Katarzyny Łukasik

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 09.11.2018 - 30.11.2018
Zapraszamy do ANEKSU GSW!

Paper image
Katarzyna Łukasik
cykl serigrafii 

Wernisaż 8.11. godz.18.00
 

"Dzień dobry, nie jesteś prawdziwa. Rzeczywistość wmawiana współczesnemu konsumentowi mediów, to rzeczywistość doskonała, tworzona przez kreatorów nowego rodzaju nadczłowieka: nieustannie młodego, urodziwego w każdej molekule, o idealnej cerze, zębach, kolorach i proporcjach wyliczonych przez algorytmy obowiązującej geometrii piękna. Nadczłowieka bez zmarszczek, zmęczenia, grama nadwagi czy jakichkolwiek innych konsekwencji procesów życiowych. Nadczłowieka, w którego matrixie nie ma miejsca na starość, przeciętność i codzienność. Stworzonego przez boga, którego aniołami są programy graficzne do obróbki ludzi i który odrzuca egzemplarze z najmniejszymi nawet usterkami, przeglądając ich zdjęcia podczas ćwiczeń na rowerku treningowym.

Tymczasem wystarczy jedna setna najmniejszej dawki energii kinetycznej aby wyrwać z czasopisma wizerunek ideału i zmiąć go w dłoni, a potem spojrzeć na efekt procesu prostowania. Piękno w sekundę przeistacza się w brzydotę. Uśmiech w grymas. Gładkość w szorstkość. Niesakzietelność okazuje się krucha i złudna jak aktualność gazet, które jutro będą już wczorajsze. Wezmą udział w przemijaniu, które łatwiej znosi się w warunkach naturalnych, bo wtedy nie widać go jak na dłoni, która zmięła zdjęcie i zepsuła iluzję o rzeczywistości".
Autorka 

 

Katarzyna Łukasik - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Edukacji Wizualnej, Wydział Grafiki i Malarstwa). Dyplom w Pracowni Fotografii Użytkowej prof. Grzegorza Przyborka oraz Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od 2012 roku związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, najpierw jako asystent, a obecnie adiunkt i opiekun naukowy pracowni serigrafii. Pracę naukową łączy z twórczością. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych (również poza granicami Polski), udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody artystyczne i wyróżnienia w prestiżowych konkursach.