Wystawa Alex Urban

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 22.02.2019 - 24.03.2019
W baśniowo-kolorowym sztafażu, w krainach zapełnionych przez dzieci, księżniczki i postaci z kreskówek artystka prezentuje naturalistyczny koszmar nadużyć, seksizmu oraz społecznych i internetowych patologii.

SMOŁA

Alex Urban sięga w swej twórczości do sfery poważnej krytyki społecznej jednocześnie pozostając w estetyce surrealizmu, horroru i fantastycznego kiczu. Postaci na jej obrazach mimo fantasmagorycznych awatarów robią rzeczy, które są dziwnie znajome z prasy, telewizji czy z ulicy. W baśniowo-kolorowym sztafażu, w krainach zapełnionych przez dzieci, księżniczki i postaci z kreskówek artystka prezentuje naturalistyczny koszmar nadużyć, seksizmu oraz społecznych i internetowych patologii. 

Mimo, że obrazy pełne są potwornych postaci Alex Urban nie interesują potworności cielesne ale potworności umysłowe. Deformacje zewnętrzne – podobnie jak w sztuce wieków średnich – to niemal zawsze symptom zwyrodnień wewnętrznych, nieokiełznanej skłonności do przemocy. Bo właśnie przemoc lub jej skutki to motyw przewodni tej twórczości. Przemoc mająca często podłoże seksualne; choć trudno w pracach artystki mówić o seksualności, gdyż ta jest skrajnie zbanalizowana, oderotyzowany, w najlepszym wypadku przaśnie obsceniczna, w najgorszym upadlająca. Georges Bataille twierdzi: „Nie sposób wyobrazić sobie świata, w którym paląca namiętność ostatecznie przestaje nas niepokoić”. Alex Urban wyobraża sobie świat, w którym nie ma już właściwie palących namiętności, są tylko żądze, a międzyludzkie relacje zawsze wiążą się z chęcią „bycia górą” przeradzając się w gwałt – ten symboliczny i ten fizyczny.

  • Kurator: Łukasz Kropiowski

ALEX URBAN 

(ur. 1978) – absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Swoje prace prezentowała na wystawach solowych i grupowych m.in. w: Stephen Romano Gallery (Nowy Jork), IMT Gallery (Londyn), Platan Gallery (Budapeszt), Bestregards Gallery (Frankfurt), Art Space Gallery (Edynburg), Muzeum Współczesnym Wrocław (Wrocław), Galerii LETO (Warszawa), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa), Galerii Cellar (Kraków), Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (Słupsk), BWA Awangarda (Wrocław), Mieszkaniu Gepperta (Wrocław).

 

  • Wystawa przeznaczona dla widzów 16 +.
  • Uprzejmie informujemy, że wystawa może zawierać treści negatywnie wpływające na wrażliwego odbiorcę.  

 

Współpraca: LETO GALLERY 

 

  

Czas
22.02.2019 - 24.03.2019
Uwaga!
  • wernisaż - 22 lutego godz.18.00
  • wystawa czynna codziennie do 24 marca 2019 r. 
  • oprowadzanie kuratorskie - 3 marca godz.16.00
  • oprowadzanie przez dział edukacji GSW - 18 marca godz.18.00 
Lokalizacja
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12 45-056 Opole