Przejdź do treści

Wyspa zaangażowana

Lokalizacja Poza GSW
Czas 26.05.2022 - 08.06.2022

Zapraszamy na wystawę studentek i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego z pracowni „Projekty artystyczne w przestrzeni społecznej” pod opieką dr hab. Magdaleny Hlawacz i dr Natalii Krawczyk oraz z pracowni „Multimediów” pod opieką dr hab. Bartosza Posackiego i dr Pauliny Ptaszyńskiej.

Artystki i artyści
Adamska, Biesiadecka, Bugała-Kamińska, Cichosz, Czarnecka , Dejka , Gawor, Golińska, Goska, Grzesik, Kostrzewa, Krupska, Kubata, Kyrhan , Lis, Mańczyk, Marchenko, Marszałek, Minelli, Murgrabia, Nizkiewicz, Pasternicka, Paszkowski, Pavlenko, Pikuła, Piskuła, Podgórska, Rusnarczyk, Saletnik, Savytska, Smolarczyk, Stadnicka, Stasiv, Szymańska, Tyczyńska, Węgrzynowicz, Wolak, Woźniak, Zaremba, Żurkowski Żywicka.

Wyspa Pasieka w Opolu to charakterystyczne miejsce na mapie miasta posiadające wiele niezwykłych historii napisanych przez człowieka i naturę. Dzielnica ta zdefiniowana została przez rzekę Odrę, która wyznaczyła jej granice i przez dekady dostarczała Opolanom wielu pretekstów do rekreacji; trzeba jednak pamiętać, że niosła też ze sobą dramatyczne wydarzenia (powódź stulecia). Pasieka to miejsce kształtowane przez człowieka od średniowiecza (Ostrówek z Zamkiem Książęcym), a w szczególności od początków XIX wieku, kiedy to stworzono tu willową dzielnicę stolicy regionu, mającą charakter miasta-ogrodu. Na Pasiece koncentrowało się życie duchowe społeczności Żydowskiej (w nieistniejącej już synagodze), to tu swoją lożę stworzyli Masoni, działały lokalne browary, korzystano w uroków pasaży „Eiskeller”, odpoczywano w otoczeniu natury, spacerując pomiędzy eleganckimi willami. To na Pasiece, w amfiteatrze, od lat 60.tych XX wieku odbywa się najbardziej popularny Festiwal Polskiej Piosenki. Tym samym, znaczenie dzielnicy wykracza poza jej topograficzne granice.

Studenci i studentki z dwóch pracowni Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego przez pierwsze miesiące 2022 roku przeprowadzili research na terenie dzielnicy, koncentrując się na istotnych zagadnieniach historycznych, społecznych i ekologicznych tworzących wspólnie klimat tego miejsca.

Studentki z pracowni „Projekty artystyczne w przestrzeni społecznej” nawiązują w swoich działaniach do historii i klimatu wyspy. Ich projekty przybierają bardzo często charakter badawczy. Artystki biorące udział w wystawie spędziły sporo czasu na “wyspie”, obserwując życie ludzi, zwierząt i roślin w tym miejscu. Specyficzny mikroklimat Pasieki, znajdująca się tam architektura (od średniowiecza po modernizm), a także wydarzenia, które wpłynęły na genius loci tej części miasta stały się inspiracją dla autorek prac. Natomiast studentki i studenci w pracowni „Multimediów” stworzyli indywidualne projekty inspirowane miejscem, odnoszą się one do historii wyspy, panującej tam atmosfery i jej znaczenia w kontekście całego miasta. Bardzo często wykorzystywali opowieści mieszkańców Wyspy – ich wspomnienia i towarzyszące im emocje. Na wystawie pojawiają się prace krytyczne i zaangażowane oraz takie, w których fikcja miesza się z prawdą.

Posługując się różnorodnym językiem wypowiedzi jakie dają nowe media młodzi artyści i artystki stworzyli instalacje dźwiękowe, animacje 3D i 2D, grafiki animowane, projekty wideo, obrazy anaglifowe , instalacje dźwiękowe i wideo, fotografie, grafiki cyfrowe, a także projekty interdyscyplinarne.

  • Wernisaż 26 maja g.18.00: Galeria nad Odrą, Liceum Plastyczne im. Jana Cybisa w Opolu, ul. Barlickiego 15 (Ognisko), następnie spacer do Galerii M, ul. Powstańców Śląskich 19. Po wernisażu afterparty w Restauracji Radiowej.
  • Wystawa czynna w dwóch lokalizacjach: poniedziałek – piątek g.12.00 – 17.00, do 8 czerwca 2022.
  • Wydarzenie w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki. Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska

  • Współorganizacja wydarzeń: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Rada Dzielnicy IX Stare Miasto Opole, Liceum Plastyczne im. Jana Cybisa w Opolu, Restauracja Radiowa, Opolgraf, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, Sopelek.