Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wystawa plenerowa i spacer

Lokalizacja Poza GSW
Czas 08.10.2019 - 22.10.2019
Rocznica wystawienia przez Jerzego Grotowskiego pierwszej sztuki w Opolu

Grotowski. Bedeker opolski


Wystawa plenerowa na pl. Jana Pawła II w Opolu 

Ekspozycja poświęcona Teatrowi 13 Rzędów w Opolu, zrealizowana w sześćdziesiątą rocznicę pierwszej premiery tego teatru, „Orfeusza” wg Jeana Cocteau, w reżyserii Jerzego Grotowskiego (8 października 1959 roku).

Na mapie teatralnych wędrówek Jerzego Grotowskiego Opole stanowiło miejsce szczególne. Tu, w niewielkiej salce, dojrzewało jego myślenie o teatrze i aktorze, tu jego teorie nabierały materialnych kształtów. Dzieje Teatru 13 Rzędów w Opolu zamykają się w pięcioleciu 1959–1964.

  • wernisaż 8.10 g.14.00,
  • g.15.00  spacer śladami Jerzego Grotowskiego po Opolu, start pl. Jana Pawła II. 

Organizacja wystawy: Urząd Miasta Opola, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Kuratorka wystawy, autorka tekstów: Agnieszka Wójtowicz

Koordynacja działań: Agnieszka Dela-Kropiowska

 

Podziękowania

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu dziękuje następującym instytucjom oraz osobom za pomoc w pozyskaniu zdjęć archiwalnych oraz skanów dokumentów:
Instytutowi im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (w szczególności panu dr. Zbigniewowi Jędrychowskiemu – kierownikowi Archiwum Instytutu oraz panu Brunonowi Chojakowi – archiwiście), Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Archiwum Państwowemu w Opolu, Archiwum Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Organizatorzy wystawy serdecznie dziękują pani Urszuli Bielskiej za udostępnienie materiałów fotograficznych z prywatnego archiwum rodziny, pani Marii Kubickiej-Moskwiak za udostępnienie zdjęć Andrzeja Moskwiaka, pani Małgorzacie Olejnik-Filipowicz za udostępnienie zdjęć Leonarda Olejnika.

Czas
08.10.2019 - 22.10.2019
Uwaga!
  • wernisaż 8.10, pl. Jana Pawła II, g.14.00
  • spacer śladami Jerzego Grotowskiego, start: Pl. Jana Pawła II g.15.00 
Lokalizacja