Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wystawa Martyny Sobolewskiej

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 07.02.2020 - 15.03.2020
Weź udział w wydarzeniu dzisiaj!
Wystawa laureatki konkursu ANEKS

NIE-POKÓJ
Martyna Sobolewska 

 

Martyna Sobolewska przygotowała wystawę będącą niejednoznacznym odczytaniem dziecięcego pokoju. Zinterpretowała przestrzeń Galerii jako miejsce do stworzenia pracy o charakterze site –specyfic -  artystycznego środowiska idealnego dla rozbudowanej instalacji.

Galeria Aneks stała się, na pierwszy rzut oka, umeblowaną przestrzenią gotową na codzienną zabawę dziecka w miłym, rodzinnym otoczeniu. Widzimy przez szybę białe mebelki, pastelowe ściany, przyjemną wykładzinę. Uśmiechamy się mimowolnie, widząc karuzelę nad łóżeczkiem niemowlaka. Myślimy, że ktoś przed chwilą, skończył czytać książkę z opowieściami dla maluchów i odłożył ją na białym fotelu, w rogu pokoju.

Wejdźmy do środka.

Tylko w 2018 r. 1106 dzieci w Syrii zostało zabitych. To najwyższa liczba od początku konfliktu. Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa.

Wybuchy min są obecnie główną przyczyną wypadków wśród dzieci w całym kraju.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni 59 dzieci zostało zabitych. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tysięcy ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów.

Konflikt w Syrii dotknął także kraje sąsiednie. Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu oraz społeczności międzynarodowej, że to właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę. Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa[i].

Wystawa jest opowieścią o sytuacji dzieci z rejonów dotkniętych katastrofą wojny. To nie tylko Syria – to wiele regionów świata gdzie dzieci cierpią i oglądają bomby zamiast pluszowych maskotek.

 

[i] Tekst cytuje treść dostępną na stronie internetowej organizacji unicef.pl.

 

Kuratorka konkursu ANEKS: Agnieszka Dela-Kropiowska 

MARTYNA SOBOLEWSKA 

Urodzona w 1988 r. w Opolu. Ukończyła kierunek Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Opolskim, a następnie Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Wydział Artystyczny w Cieszynie), gdzie obecnie realizuje studia III st. w dyscyplinie sztuki piękne. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. Słowacja, Węgry, Niemcy, Nowa Zelandia, Korea Płd., Meksyk). Finalistka Międzynarodowego Biennale Plakatu Studenckiego  w Nowym Sadzie (2012). Zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na plakat  pt. Posterrorism (Iran 2017). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rok 2018. Współtwórczyni i animatorka Przeglądu Twórczości Studentów A Rt+ w Cieszynie w latach 2015-2018.

Tworzy plakaty, obiekty i instalacje. Obraca się w temacie ekologii i problemów społecznych. Zajmuje się kwestią lęków świata ponowoczesnego, analizując różne jego źródła i aspekty.

 

Czas
07.02.2020 - 15.03.2020
Uwaga!
  • 7.02 g.18.00 - wernisaż
Lokalizacja
Galeria Aneks
pl. Teatralny 12,46-045 Opole