Przejdź do treści

Wystawa Martyny Sobolewskiej

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 07.02.2020 - 15.03.2020
Wystawa laureatki konkursu ANEKS

NIE-POKÓJ
Martyna Sobolewska 

 

Martyna Sobolewska przygotowała wystawę będącą niejednoznacznym odczytaniem dziecięcego pokoju. Zinterpretowała przestrzeń Galerii jako miejsce do stworzenia pracy o charakterze site –specyfic -  artystycznego środowiska idealnego dla rozbudowanej instalacji.

Galeria Aneks stała się, na pierwszy rzut oka, umeblowaną przestrzenią gotową na codzienną zabawę dziecka w miłym, rodzinnym otoczeniu. Widzimy przez szybę białe mebelki, pastelowe ściany, przyjemną wykładzinę. Uśmiechamy się mimowolnie, widząc karuzelę nad łóżeczkiem niemowlaka. Myślimy, że ktoś przed chwilą, skończył czytać książkę z opowieściami dla maluchów i odłożył ją na białym fotelu, w rogu pokoju.

Wejdźmy do środka.

Tylko w 2018 r. 1106 dzieci w Syrii zostało zabitych. To najwyższa liczba od początku konfliktu. Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa.

Wybuchy min są obecnie główną przyczyną wypadków wśród dzieci w całym kraju.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni 59 dzieci zostało zabitych. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tysięcy ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów.

Konflikt w Syrii dotknął także kraje sąsiednie. Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa.

UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu oraz społeczności międzynarodowej, że to właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę. Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa[i].

Wystawa jest opowieścią o sytuacji dzieci z rejonów dotkniętych katastrofą wojny. To nie tylko Syria – to wiele regionów świata gdzie dzieci cierpią i oglądają bomby zamiast pluszowych maskotek.

 

[i] Tekst cytuje treść dostępną na stronie internetowej organizacji unicef.pl.

 

Kuratorka konkursu ANEKS: Agnieszka Dela-Kropiowska 

MARTYNA SOBOLEWSKA 

Urodzona w 1988 r. w Opolu. Ukończyła kierunek Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Opolskim, a następnie Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Wydział Artystyczny w Cieszynie), gdzie obecnie realizuje studia III st. w dyscyplinie sztuki piękne. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. Słowacja, Węgry, Niemcy, Nowa Zelandia, Korea Płd., Meksyk). Finalistka Międzynarodowego Biennale Plakatu Studenckiego  w Nowym Sadzie (2012). Zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na plakat  pt. Posterrorism (Iran 2017). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rok 2018. Współtwórczyni i animatorka Przeglądu Twórczości Studentów A Rt+ w Cieszynie w latach 2015-2018.

Tworzy plakaty, obiekty i instalacje. Obraca się w temacie ekologii i problemów społecznych. Zajmuje się kwestią lęków świata ponowoczesnego, analizując różne jego źródła i aspekty.