Przejdź do treści

SPEKTAKL KUUKI

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 19.10.2018 - 21.10.2018
Spektakl taneczny dla dorosłych i najnajmłodszych widzów od 0 do 18 miesięcy

MOŻNA / w ruchu
projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla Tańca 2018"
_________________________________________

KUUKI
Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People /Art Fraction Foundation
spektakl taneczny dla dorosłych i najnajmłodszych widzów – od 0 do 18 miesięcy

piątek 19.10.2018, godz. 16.30
niedziela 21.10.2018, godz. 16.00
czas trwania: 45 minut
(bezpłatne wejściówki do odbioru od poniedziałku 8.10 od godz. 16.30 w kasie biletowej GSW)



(KUUKI) – to japońskie słowo oznaczające powietrze. Składa się ono ze znaków kanji określających niebo, atmosferę i energię jednocześnie. Dla artystów pracujących nad tą produkcja Kuuki/Powietrze to przede wszystkim ruch. Dynamicznie, lekko, zwiewnie, nieuchwytnie – Kuuki to poszukiwanie energii. Czy wiatr można dotknąć? Jak powietrze pachnie? W jaki sposób dźwięczy oddech? Każdy z nas – ten najnajmłodszy i ten trochę starszy – doświadcza go na co dzień, a jednak powietrze nieustannie zachwyca nas swoją nieuchwytnością, niedokoreślonością, czaruje obietnicą wzniesienia się w górę, pociąga możliwością lotu, wirowania.
Tancerki i instrumentalistka zabierają widzów do wspólnego poszukiwania materialności w tym, co tak bardzo ulotne. Zapraszają by powietrza dotknąć, poczuć, posłuchać… a może nawet zobaczyć je w pełnej prostoty i zaskoczeń scenografii Barbary Małeckiej. W tej delikatnej i bezpiecznej przestrzeni artyści, dzieci i dorośli poszukują wspólnych doświadczeń i wzajemnie się inspirują. Ruch, dźwięk, obraz przepełnione są powietrzem.

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia: Barbara Małecka
muzyka: Kanako Kato 
muzyka na żywo w części interaktywnej: Jakub Drzastwa
obsada: Magda Wolnicka, Monika Kiwak


producent: Akira Ota / JIENKYO
Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People

_________________________________________

Art Fraction Foundation to jedna z najbardziej dynamicznych, skutecznych i szybko rozwijających się organizacji pozarządowych działających na obszarze sztuki i kultury dla dzieci najmłodszych oraz projektów społecznie zaangażowanych. Współpracujemy z artystami, instytucjami kultury i organizacjami z całej Polski i wielu krajów świata (m.in. Włochy, Rosja, Japonia, Niemcy, Słowenia, Dania, Belgia, Francja), których doświadczenie jest inspiracją i wsparciem w drodze do tworzenia wartościowych propozycji artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.
Art Fraction Foundation powstała w 2010 roku. Jak dotychczas projekty Fundacji finansowane były ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Teatralnego, Instytutu Muzyki i Tańca, Miasta Gdańska, Miasta Poznania, Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Historii Polski.
Jednym z podstawowych celów działalności Fundacji jest promocja sztuki dla najnajmłodszych (dzieci w wieku 0-3 lat) na arenie ogoólnopolskiej i międzynarodowej oraz docieranie z ofertą kulturalną do jak najszerszego grona odbiorców. Fundacja prowadzi szereg projektów dla tej grupy wiekowej i jest organizatorem największego i najstarszego w Polsce, międzynarodowego festiwalu dla najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha, który jest jednym z partnerów europejskiego projektu „Small size. Performing Arts for Early Years”. Ważnym elementem aktywności Fundacji jest również produkcja przedstawień i instalacji dla najnajmłodszych.


JIENKYO (Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People) – powstała w 1975 roku Japońska Unia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży zrzesza blisko siedemdziesiąt profesjonalnych zespołów, które sięgając po różne gatunki teatru tworzą z myślą o młodych odbiorcach sztuki. Unia współpracuje również z edukatorami nad projektami typu 'audience development', organizuje warsztaty dla rodziców oraz klasy mistrzowskie i szkolenia dla artystów. Działalność organizacji miała duży wpływ na zmianę postrzegania wartości teatru dla dzieci w Japonii i przyczyniła się do ustanowienia podstaw prawnych dotyczących promocji kultury i sztuki dla dzieci w tym kraju. Od 2015 roku w centrum zainteresowań Unii znajduje się rozwój zupełnie nowego dla Japonii nurtu teatru dla dzieci do lat trzech. Organizowane są warsztaty, wykłady, seminaria oraz realizowane koprodukcje teatralne z najciekawszymi twórcami tego nurtu z Europy.