Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mikołajki

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 06.12.2018
Spotkanie świąteczne przy kawie

Św. Mikołaj à Santa Claus

6 grudnia, godz. 18.00

Klubokawiarnia Kofeina 2.0

 

Organizatorzy:

Klubokawiarnia Kofeina

Galeria Sztuki Współczesnej

Uniwersytet Opolski

ZAPRASZAMY PO ODBIÓR BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK W KASIE GSW od poniedziałku 3.12!

 

Czy wiecie, że św. Mikołaj pochodził Turcji?

Czy wiecie, że kawa pojawiła się w Europie głównie za sprawą rozprzestrzeniającego się imperium osmańskiego?

Czy wiecie, że prawdopodobnie najprężniej działającym ośrodkiem kawiarnianym w Europie był Wiedeń?

Czy wiecie, że otwarcie pierwszej kawiarni w Wiedniu powszechnie przypisuje się Polakowi, Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu?

 

Czy wiecie łączy świętego Mikołaja i kawę?

Sam święty jak i kult dnia świętego Mikołaja oraz kawa (prawdopodobnie od tureckiego słowa kahve) dotarły do Europy z terenów współczesnej Turcji. Św. Mikołaj mieszkał w IV wieku w mieście Patara, w starożytnym portowym mieście Licji, które dziś funkcjonuje jako uroczy kurort w południowo-zachodniej Anatolii. Był jedynym synem ojca Teofana i matki Nony.

Jako biskup Miry, Mikołaj został zapamiętany jako święty, który pomagał ubogim, leczył chorych i przynosił ludziom wiarę, pokój i dobrą wolę, jest znany jako obrońca ubogich, pasażerów, żeglarzy i rybaków.

Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest 6 grudnia w krajach chrześcijaństwa zachodniego oraz w Rumunii, 5 grudnia w Holandii i 19 grudnia we wschodnich krajach chrześcijańskich (Chorwacja, Serbia).

Również z Turcji dotarła do nas - niezwykle ważna we współczesnej kulturze – tradycja picia kawy. Po zwycięskiej bitwie z turkami pod Wiedniem (1683) Jerzy Franciszek Kulczycki miał założyć pierwszą kawiarnię (kafehaus) w stolicy Austrii. Według legendy zrobił to wykorzystując zapasy kawy porzucone przez Turków. Nasz rodak jest także uważany za autora kawy z mlekiem, gdyż gorzki smak kawy nie urzekł mieszkańców Wiednia.

Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku z południa, od panujących nad Mołdawią Turków. Powszechnie wiadomo, że jej miłośnikami byli król Polski Jan III Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki.

Zapraszamy Państwa do naszego multikulturowego stołu, żeby przy prawdziwej tureckiej kawie i orientalnych smakołykach porozmawiać o kulcie św. Mikołaja i przenikaniu się kultur.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim

Wstęp wolny!

 

Czas
06.12.2018
Lokalizacja
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12 45-056 Opole