Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

GROTOWSKI IN/OUT

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 31.05.2019 - 09.06.2019
Poznaj Grotowskiego w Opolu!

Na mapie teatralnych wędrówek Jerzego Grotowskiego Opole stanowiło miejsce szczególne. Tu, w niewielkiej salce, dojrzewało jego myślenie o teatrze i aktorze, tu jego teorie nabierały materialnych kształtów. Dzieje Teatru 13 Rzędów w Opolu zamykają się w pięcioleciu 1959-1964.

W 2019 roku przypada sześćdziesiąta rocznica powstania Teatru Grotowskiego – 8 października 1959   roku premierą Orfeusza wg  Jeana  Cocteau zaczęła się jedna z najważniejszych rewolucji w sztuce...

 

W ramach projektu GROTOWSKI IN/OUT

  • WYDAWNICTWO

GSW jest wydawcą przewodnika GROTOWSKI. BEDEKER OPOLSKI, którego autorką jest Agnieszka Wójtowicz. 

Przewodnik „śladami Jerzego Grotowskiego”  zawiera  niezbędne informacje o artyście i miejscach,
w których pracował i żył.  Bedeker wypełnia lukę - do tej pory w Opolu nie było dostępne wydawnictwo (w języku polskim i angielskim), które przypominałoby miejsca związane z  Jerzym Grotowskim i jego zespołem. Przewodnik będzie źródłem  informacji dotyczących działalności Teatru 13 Rzędów w latach 1959-1964. Oprócz opisu życia teatralnego będzie można poznać sytuację społeczno-polityczną Opola czasów Jerzego Grotowskiego.  

Premiera BEDEKERA odbędzie się w czasie Festiwalu  Książki w Opolu. 9 czerwca o godz.15.30 zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Wójtowicz, autorką książki GROTOWSKI.BEDEKER OPOLSKI, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od 10 czerwca Bedeker będzie dostępny w Galerii, w bardzo przystępnej cenie.

 

  • REZYDENCJE ARTYSTYCZNE 31 maja – 7 czerwca 2019

 
ARTYŚCI: Justyna Górowska, Roman Dziadkiewicz

W czasie rezydencji uczestnicy poznają miejsca, wydarzenia oraz klimat Opola, charakterystyczny dla czasów Jerzego Grotowskiego.  Artyści wykonają działanie efemeryczne/wideo, podsumowujące pobyt w Opolu. Szczegóły znajdą się na stronie galeriaopole.pl w pierwszych dniach rezydencji.

 

  • SPACER ŚLADAMI GROTOWSKIEGO PO OPOLU

1 czerwca godz.16.00 (zbiórka pod dawnym Teatrem 13 Rzędów, Rynek 4)
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spacer - przewodniczką będzie Agnieszka Wójtowicz.

______________________________________________

  • Autorka Bedekera, konsultantka merytoryczna projektu: dr Agnieszka Wójtowicz
  • Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska
  • Opracowanie graficzne projektu: Magda Wolnicka
  • Partner Rezydencji: Instytut Ćwiczeń Psychofizycznych Zen Zalewski & Partnerzy

______________________________________________

 Artyści

Justyna Górowska

 Artystka interdyscyplinarna. Uzyskała magistra na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2014 roku współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie. W 2016 roku otworzyła eksperymentalną filię Fundacji Razem Pamoja w Yogyakarcie (Indonezja). Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) oraz dwukrotnie grant z Funduszu Wyszechradzkiego (2017, 2018). Jej projekty były pokazywane między innymi w miastach: Quebeck City (Le Lieu Gallery, 2014), Dallas (Cydonia Gallery, 2015), Sau Paulo (PIVO Gallery, 2016), Yogyakarta (Sesama, 2017), Warszawa (MSN, 2017), Nowy Jork (Art in General, 2017).

 

Roman Dziadkiewicz

Artysta multisensualny, kurator, eksperymentator w obszarze tradycjach relacyjnych i partycypacyjnych. Traktuje środowisko społeczne, kulturowe i polityczne jako przestrzeń zanurzenia, zbiór kontekstów i uwikłań, z którymi pracuje. Autor kilkudziesięciu projektów w galeriach, instytucjach sztuki i przestrzeniach publicznych w Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Indiach i innych. Autor kilkudziesięciu tekstów teoretycznych i eksperymentów z pogranicza wytwarzania wiedzy, przetwarzania form i energii oraz próbkowania informacji (diagramy wielowymiarowe, sesje teoretyczno-performatywne, eseje wizualne, sympozja, orgie, konferencje-performance, działania transdyscyplinarne i parateatralne).  Mieszka i pracuje w Krakowie.

 

  • PARTNER PROJEKTU
Czas
31.05.2019 - 09.06.2019
Uwaga!

wydarzenia i czas w opisie projektu 
1.06 g 16.00 - spacer śladami Grotowskiego po Opolu, zbiórka przy Pubie Maska 

9.06 g 15.30 - spotkanie z Agnieszką Wójtowicz, autorką książki Grotowski Bedeker Opolski, Miejska Biblioteka Publiczna 

Lokalizacja
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 12 45-056 Opole