Przejdź do treści

Logografowie

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 21.08.2015

LOGOGRAFOWIE. W RUCHU

Rezydencje artystyczne: warsztaty oraz wystawa "w procesie" (uczestnicy projektu będą tworzyć ekspozycję w trakcie działań warsztatowych) oraz wykłady.

GSW w sierpniu czynna codziennie w terminie 3 - 26, w godz.10.00 - 17.00. WSTĘP WOLNY.

WARSZTATY - NABÓR ZAMKNIĘTY: 

Uprzejmie informujemy, że warsztaty dostępne są tylko dla uczestników, którzy znajdują się na listach osób zakfalifikowanych do projektu. 

 

PUBLICZNE PREZENTACJE DZIAŁAŃ UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW :

10.08 - godz. 20.00 - pokaz LOGOWANIA warsztat Pawła Grali
16.08 - godz.20.00 - pokaz GAGA warsztat Natalii Iwaniec
23.08- godz.20.00 - pokaz PRZESTRZEŃ WYOBRAŹNI - warsztat Stine Marcinkowski 

WYKŁADY
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych na trzy otwarte wykłady  dotyczące tematu ruchu: 

04.08.2015 godz. 20:00 --> ?Taniec postmodern" prowadząca Magda Wolnicka
11.08.2015 godz. 20:00 --> ?Ciało w przestrzeni - zwrot w kierunku czystego doświadczania w sztuce lat 60. i 70." prowadząca Natalia Krawczyk 
18.08.2015 godz. 20:00 --> ?Rudolf Laban i Irmgard Bartenieff - analiza ruchu" prowadząca Stine Marcinkowski

  

kuratorka projektu: Natalia Krawczyk 
koordynatorka: Magda Wolnicka

 

________________________________________________________

 

 

IDEA
LOGOGRAFOWIE (rezydencja artystyczna) to cykliczny projekt polegający na wymianie artystycznej, kulturowej, ideowej pomiędzy twórcami z różnych części świata a lokalnym środowiskiem. Tytuł projektu i jego główna oś koncepcyjna odnoszą się do logografów jońskich. Byli to pierwsi kronikarze, którzy w starożytnej Grecji stali się kolekcjonerami opowieści i legend z odległych krain i na ich podstawie budowali swoje wypowiedzi. W ich twórczości nie istniała granica między udokumentowaną historią a fikcją.
Tym razem pretekstem do snucia historii dla współczesnych logografów będą nie dalekie podróże, ale bliskie przemieszczenia, wędrówka do wewnątrz siebie poprzez świadome uaktywnienie ciała uczestników projektu. Wydarzenia rozgrywające się w zamkniętej przestrzeni galerii uaktywnią jej nowy wymiar, pokażą jej ograniczenia oraz nieznane możliwości pozawystawiennicze. Uczestnicy projektu sami będą relacjonować wydarzenia w ramach projektu, filtrując je przez osobiste doświadczenie i oddziałując na przestrzeń. 
Tegoroczna edycja Projektu LOGOGRAFOWIE będzie się odnosić nie tylko do ruchu rozumianego jako przemieszczanie, podróżowanie, przemierzanie świata, ale przede wszystkim będzie się skupiać na ruchu jako podstawowej właściwości naszego ciała - bycie w ruchu, budowanie relacji z otoczeniem opartej na ciągłej zmianie. Świat jawi nam się poprzez informacje, które zbiera nasze ciało będąc w nieustannym ruchu, co sprawia, że percepcja nigdy nie jest statyczna - że to, co widzę stąd, nie jest tym samym, co widzę stamtąd. Poruszając się w przestrzeni, cały czas zmieniamy punkt widzenia, dostrzegamy coraz to nowe perspektywy. Człowiek jest częścią schematu przestrzennego - ciało ludzkie określa otaczającą nas przestrzeń, mierzy kierunki, położenie i odległość, wyznacza kategorie: wysoko - nisko, przód - tył, lewa - prawa, centrum - dalsze otoczenie. To nasze ciało w ruchu pozwala nam poznawać świat i jednocześnie go określać, definiować. To, co widzimy/wiemy, zależy od tego, w jakiej pozycji się znajdujemy. A zatem praca z ciałem i ruchem ma kluczowe znaczenie dla naszego bycia w świecie - to relacja z otoczeniem, którą nawiązujemy w ruchu, konstytuuje naszą świadomość. Droga do ducha prowadzi przez ciało.

 

 

logoruch /m