Przejdź do treści

Jerzy Nowosielski, Byty subtelne

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 18.11.2013
Projekt w ramach obchodów jublieuszu 55.lecia Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu


25 października do 24 listopada 2013 r. (wystawa niedostępna 22 listopada)
22 listopada - konferencja ?Współczesne malarstwo. Nowe strategie" 
TEGO DNIA GALERIA BĘDZIE NIECZYNNA DLA ZWIEDZAJĄCYCH - ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.


17, 24 listopada, godz.16.00 - oprowadzanie kuratorskie

Wstęp wolny

Realizacja programu Klasycy sztuki współczesnej - Jerzy Nowosielski

Wystawa w opolskiej galerii eksponuje dzieła Nowosielskiego z okresu kształtowania się stylu charakterystycznego dla jego malarstwa, a zarazem stanowi próbę odczytania tej twórczości w kontekście współczesnych sztuk wizualnych.

Tytuł wystawy - ?Byty subtelne" - nawiązuje do tego etapu w życiu Jerzego Nowosielskiego, kiedy to po zakończeniu drugiej wojny światowej, w świecie doświadczonym okrucieństwem, szukał swojego miejsca w wymiarze fizycznym i duchowym. Artysta - pomimo kilkuletniego okresu ateizmu w swoim życiu - głęboko odczuwał potrzebę metafizyki, duchowości, i poszukiwał jej w różnych sferach. Termin ?byty subtelne" pojawił się u Nowosielskiego w latach 40. XX wieku na określenie duchowości związanej z poszukiwaniem sensu tworzenia. Artysta sformułował  wówczas własną definicję obrazu - ?jako posłannika treści z innych obszarów [...] będącego bytem subtelnym". W tym okresie powstały najcenniejsze płótna artysty: Bitwa o Addis Abebę, Zima w Rosji, Skrzydło Archanioła (prace te stanowić będą główną oś ideową wystawy w Opolu).  Konstruowanie obrazów zgodnie z geometrią ikon, a zarazem w duchu awangardowej abstrakcji stało się wkrótce potem charakterystyczną cechą, wyróżnikiem twórczości Nowosielskiego.

Jednym z zamierzeń projektu jest próba reinterpretacji malarstwa Jerzego Nowosielskiego, zaprezentowanie nowoczesnego, wolnego od schematów, spojrzenia na twórczość mistrza w kontekście współczesnego rozwoju sztuk wizualnych. Ważnym elementem idei wystawy jest odczytanie jego twórczości z perspektywy duchowości początków XXI wieku i ukazanie recepcji jego dzieł we współczesnej sztuce polskiej.

Specjalna architektura wystawy, autorami której są Anna-Maria Karczmarska oraz Mikołaj Małek, nawiązuje do abstrakcji Jerzego Nowosielskiego.

Ważnym elementem projektu jest program edukacyjny: konferencja o współczesnym malarstwie, warsztaty, oprowadzanie, film dokumentalny, opisy edukacyjne, publikacja. Uczestnictwo we wszystkich tych formach aktywności na wystawie jest bezpłatne.

Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
Architektura wystawy: Anna-Maria Karczmarska, Mikołaj Małek

Współorganizator ekspozycji: Fundacja Nowosielskich, koordynatorka Dobromiła Błaszczyk
Kuratorzy programu edukacyjnego: Józef Chyży, Ignacy Nowodworski



Pobierz 
PRZEWODNIK PO WYSTAWIE


/m Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura - Interwencje

Partner Galerii:

/m