Przejdź do treści

Sztuka bez granic ? Holendrzy w Opolu III

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 25.07.2008

 WYSTAWA SZTUKI HOLENDERSKIEJ

W galerii trwa wystawa sztuki holenderskiej.  Można podziwiać prace z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii oraz inne interesujące dzieła. Artystka Nadjezda van Ittersum, której korzenie sięgają Rosji, tworzy ceramiczne popiersia kobiet, inspirowane  zdjęciami pochodzącymi z jej albumu rodzinnego.  Rzeźby łączą w sobie kremlowską dekoracyjność  z  chłodną elegancją wyrażoną w mimice twarzy. Na wystawie można zobaczyć również obrazy francuskiej artystki działającej w Holandii-  Agnes Bompy, która posługując się techniką asamblażu stworzyła na niewielkich płótnach opowiadania o miłości, rodzinie i przywiązaniu do pewnych miejsc. Kompozycje zostały wykonane  z różnych materiałów: naturalnych korzeni ( z Francji, Polski, Holandii ), piasku z plaży, muszli po ostrygach, zdjęcia artystki z dzieciństwa. Sztuka  Agnes Bompy  podejmuje uniwersalne tematy, wyrażane w symbolicznej formie. Na wystawie można podziwiać fotografię Ernsta Korsaka-  fotografika i rzeźbiarza.  Głównym sposobem budowania obrazów jest maniera tenebrosa czyli wydobywanie brył z ciemności przy pomocy silnego światłocienia. Artysta zaprezentował czarno- białe zdjęcia spektaklu tanecznego, odbywającego się w teatrze. Kolejna artystka Aleksandra Govers Zielińska tworzy obrazy olejne oraz ceramiczne rzeźby inspirowane muzyką.  W jej twórczości pojawia się pierwiastek kobiecy, zamknięty w kształtach muzycznego instrumentu. Na wystawie można podziwiać również fotografie architektury Berlina, autorstwa Helgi Wagner. Dzieła są pokryte grubą warstwą akrylu, co buduje dystans między widzem, a dziełem i w ciekawy sposób wpływa na odbiór obrazu.  Natomiast  Cecile van Spronsen zaprezentowała swoje abstrakcyjne grafiki, inspirowane podróżami.  Jej kompozycje są harmonijne, nie ma przypadkowości w umieszczaniu poszczególnych elementów.  Inspiracje podróżami widać również w twórczości Fridy Kole, która maluje niezwykle ekspresyjne krajobrazy. Jej dzieła odznaczają się bogactwem kolorów, które doskonale charakteryzują egzotyczną przyrodę,  poszczególne elementy tworzy za pomocą nerwowych duktów pędzla co zwiększa ekspresję dzieła. Równie ekspresyjne, a nawet niemal surrealistyczne są rzeźby Marie Jose van der Sandt. Artystka tworzy w brązie ale ma w swojej kolekcji prace wykonane z użyciem tkaniny. Inspiruje ją ludzkie cierpienie, a także egipskie mumie. Na wystawie można podziwiać również prace takich artystów jak: Armien Visser, Henk van der Anker, Joost Schmidt, Keren Egbert, Marie Line Vuuren, Tulner Bouman.

 

 

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała wystawę sztuki holenderskiej w ramach projektu ?Sztuka bez granic".

    W ramach projektu, w porzednich latach, począwszy od 2003r. prezentowaliśmy najnowszą sztukę różnych krajów Europy m.in.: Francji, Niemiec, Czech. W ramach międzynarodowych prezentacji eksponowaliśmy również sztukę Holenderską. W 2008 roku Galeria Sztuki Współczesnej obchodzi jubileusz 50 lecia pracy twórczej. Wśród wielu wystaw zaplanowanych na ten rok prezentujemy również sztukę z krajów i miast zaprzyjaźnionych z Opolem i naszą instytucją ( w lutym prezentowaliśmy sztukę artystów czeskich za pośrednictwem zaprzyjaźnionej Galerii - Rabasova).

      Opolska Galeria /m współpracuje od lat ze Związkiem Artystów GSA w Hilversum, starając się na bieżąco prezentować najnowsze osiągnięcia holenderskich artystów.  Tegoroczna ekspozycja  jest podsumowaniem pięcioletniej współpracy. 

Galeria Sztuki Współczesnej promoje twórczość polskich artystów w Holandii.  W ramach współpracy wielu opolskich artystów miało swoje wystawy w tym kraju.  W 2009 r. zaplanowano dwie ekspozycje, prezentujace osiągniecia polskich twórców: w Hadze (Galeria Korporacji Ernst & Young) oraz w Hilversum (Galeria Związku Artystów GSA).