Przejdź do treści

Wystawa Wodowanie

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 11.08.2020 - 13.09.2020
Zapraszamy na podsumowanie projektu Wodowanie, który odbywał się w lipcu na Kąpielisku Bolko w Opolu.

Wodowanie 

W projekcie „Wodowanie” czytałyśmy na kąpielisku Bolko książki: w towarzystwie zwierząt, ludzi i roślin; w grupie kobiecej i mieszanej, naprzemiennie, w odległości 2 metrów od siebie; w temperaturze 13 i 30°C – w deszczu pod wiatą, na słońcu siedząc w piasku, w cieniu pod drzewem; na siedząco, na leżąco, w półprzysiadzie… z nastawieniem, że po skończeniu wejdziemy do wody i przepłyniemy na drugą stronę jeziora i z powrotem.

Pływałyśmy małą ławicą, stylem dowolnym, w płetwach lub bez, robiąc krótkie postoje, komentujące niezwykły kolor wody. Bolko w lipcu 2020 było turkusowe – miało kolor rajskiej laguny z egzotycznego, pocztówkowego pejzażu. Co za wspaniały moment życia – bycie na środku takiego akwenu! Cała ta wiedza podana w książkach łagodnie przepływała między nami.

Zanurzając głowę w wodzie patrzyłyśmy w lazurową głębię i myślałyśmy o bolkowskim bentosie, o bobrach i wapieniu wdzierającym się do wnętrza naszego ciała wraz wodą przepłukującą nasze drogi oddechowe. Wcześniej czytaliśmy przecież o równowadze płynów w organizmie i teorii humoralnej, o tym jak osocze przechodzi przez naczynia włosowate do żył i na zewnątrz, transportując sole minerale, jak wypłukuje się w nerkach i odprowadza odpady do ujścia dróg moczowych.

W miarę rytmicznych uderzeń ramionami i regularnych wdechów i bąbelkowych wydechów, oddawaliśmy się wodnej medytacji. Przez naszą świadomość przepływały wspomnienia o naszej praprapra…przodkini – wodnej małpie i jej wodnej ewolucji, o tym jak jej i nasze długie włosy unoszą się na wodzie.

Myśli inspirowane wodą, myśli o przenikaniu, przepływaniu, polewaniu i zanurzaniu, rozmawialiśmy o sikaniu i nurkowaniu i płynie międzykomórkowym. O bentosie, i podobieństwie ludzi do bobrów, cieśninie Cooka, niezwykłej Lynne Cox i krowach morskich.

Gaja Karolczak & Natalia Krawczyk

Natalia Krawczyk jest artystką pływaczką. Oznacza to, że pływanie i bycie w wodzie traktuje jako aktywność artystyczną. Od dłuższego czasu oddaje się pływaniu w kamionce Bolko (Opole). Sytuację tę traktuje jak aktywną kontemplację, dokumentując jednocześnie własną praktykę.  Z kolei Gaja Karolczak od wielu lat tworzy i uczestniczy w różnych modelach wspólnotowego czytania szukając sposobów na somatyzację intelektualnych wrażeń.

Projekt Wodowanie lipiec 2020 

~~~~~~

Bibliografia:

Lynne Cox, Królowa zimnych wód, przeł. Agnieszka Monika Kowalec, wyd. Świat Książki Warszawa 2005.

Aleksandra E. Kardaś, Książka o wodzie, wyd. MG, Warszawa 2019

Elaine Morgan, Pochodzenie kobiety, przeł. Małgorzata Danicka-Kosut, wyd. anadiomene, Warszawa 2007.

Jacqueline i Zdzisław Wdowińscy, Tropem Bobra, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,  Warszawa 1975.

Astrida Neimanis, Hydrofeminism: Or, On Becoming a Body of Water, w: Undutiful Daughters: Mobilizing Future Concepts, Bodies and Subjectivities in Feminist Thought and Practice, New York 2012, s. 95–115.