Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wystawa Wodowanie

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 11.08.2020 - 13.09.2020
Zapraszamy na podsumowanie projektu Wodowanie, który odbywał się w lipcu na Kąpielisku Bolko w Opolu.

Wodowanie 

W projekcie „Wodowanie” czytałyśmy na kąpielisku Bolko książki: w towarzystwie zwierząt, ludzi i roślin; w grupie kobiecej i mieszanej, naprzemiennie, w odległości 2 metrów od siebie; w temperaturze 13 i 30°C – w deszczu pod wiatą, na słońcu siedząc w piasku, w cieniu pod drzewem; na siedząco, na leżąco, w półprzysiadzie… z nastawieniem, że po skończeniu wejdziemy do wody i przepłyniemy na drugą stronę jeziora i z powrotem.

Pływałyśmy małą ławicą, stylem dowolnym, w płetwach lub bez, robiąc krótkie postoje, komentujące niezwykły kolor wody. Bolko w lipcu 2020 było turkusowe – miało kolor rajskiej laguny z egzotycznego, pocztówkowego pejzażu. Co za wspaniały moment życia – bycie na środku takiego akwenu! Cała ta wiedza podana w książkach łagodnie przepływała między nami.

Zanurzając głowę w wodzie patrzyłyśmy w lazurową głębię i myślałyśmy o bolkowskim bentosie, o bobrach i wapieniu wdzierającym się do wnętrza naszego ciała wraz wodą przepłukującą nasze drogi oddechowe. Wcześniej czytaliśmy przecież o równowadze płynów w organizmie i teorii humoralnej, o tym jak osocze przechodzi przez naczynia włosowate do żył i na zewnątrz, transportując sole minerale, jak wypłukuje się w nerkach i odprowadza odpady do ujścia dróg moczowych.

W miarę rytmicznych uderzeń ramionami i regularnych wdechów i bąbelkowych wydechów, oddawaliśmy się wodnej medytacji. Przez naszą świadomość przepływały wspomnienia o naszej praprapra…przodkini – wodnej małpie i jej wodnej ewolucji, o tym jak jej i nasze długie włosy unoszą się na wodzie.

Myśli inspirowane wodą, myśli o przenikaniu, przepływaniu, polewaniu i zanurzaniu, rozmawialiśmy o sikaniu i nurkowaniu i płynie międzykomórkowym. O bentosie, i podobieństwie ludzi do bobrów, cieśninie Cooka, niezwykłej Lynne Cox i krowach morskich.

Gaja Karolczak & Natalia Krawczyk

Natalia Krawczyk jest artystką pływaczką. Oznacza to, że pływanie i bycie w wodzie traktuje jako aktywność artystyczną. Od dłuższego czasu oddaje się pływaniu w kamionce Bolko (Opole). Sytuację tę traktuje jak aktywną kontemplację, dokumentując jednocześnie własną praktykę.  Z kolei Gaja Karolczak od wielu lat tworzy i uczestniczy w różnych modelach wspólnotowego czytania szukając sposobów na somatyzację intelektualnych wrażeń.

Projekt Wodowanie lipiec 2020 

~~~~~~

Bibliografia:

Lynne Cox, Królowa zimnych wód, przeł. Agnieszka Monika Kowalec, wyd. Świat Książki Warszawa 2005.

Aleksandra E. Kardaś, Książka o wodzie, wyd. MG, Warszawa 2019

Elaine Morgan, Pochodzenie kobiety, przeł. Małgorzata Danicka-Kosut, wyd. anadiomene, Warszawa 2007.

Jacqueline i Zdzisław Wdowińscy, Tropem Bobra, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,  Warszawa 1975.

Astrida Neimanis, Hydrofeminism: Or, On Becoming a Body of Water, w: Undutiful Daughters: Mobilizing Future Concepts, Bodies and Subjectivities in Feminist Thought and Practice, New York 2012, s. 95–115.

 

Czas
11.08.2020 - 13.09.2020
Uwaga!

bez wernisażu 

Lokalizacja
Galeria Aneks
pl. Teatralny 12,46-045 Opole