Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WODOWANIE

Lokalizacja Poza GSW
Czas 11.07.2020 - 01.08.2020
Spotkania na Kąpielisku Bolko

Wszystkich, którzy lubią wodę – być w niej i o niej myśleć zapraszamy na cykl spotkań, podczas których będziemy czytać o wodzie, być i czuć w wodzie i o niej dyskutować.

 

  • O projekcie:

Tematem projektu jest woda jako wspólne dobro. Chcemy zaproponować spojrzenie na wodę i bycie w wodzie jako praktykę medytatywną, skupiającą uwagę na płynności ruchów, odczuciu zmiany grawitacji etc. Zanurzenie w wodzie, to sytuacja ukojenia zmysłów – widzimy mniej, mniej słyszymy, jest nam lżej, unosimy się, lewitujemy. Jednocześnie budzi się w nas czucie głębokie, rozwija się propriocepcja, stajemy się bardziej świadomi przestrzeni naszego ciała. 

Podczas każdego spotkania będziemy zastanawiać się nad jakościami wody (jej konsystencją, stanem skupienia, przejrzystością), ale też znaczeniem i sposobami w jaki się pojawia w naszym otoczeniu. 

 

  • Co czytamy?

Wodną przygodę pragniemy rozpocząć od wspólnego czytania fragmentów książki Królowa zimnych wód. Jest to autobiograficzna historia słynnej pływaczki Lynne Cox, która w 1987 roku przepłynęła Cieśninę Beringa – przesmyk wodny między terytoriami dwóch opozycyjnych sił zimnej wojny. W ten sposób pokazała ona, że woda nie zna granic – przepływa swobodnie – a podziały, które ustanawiamy, nie zawsze są adekwatne do zjawisk w fizycznym świecie. Pływaczka jest jednocześnie pisarką i swoje doświadczenia wodno-somatyczne opisuje w książkach. Pojawia się ona również w dokumencie Fishpeople, w którym pada piękne stwierdzenie: „We forget our bodies as we know them, and we just swim”/ ”zapominamy o naszych ciałach, jakie znamy, i po prostu pływamy”.

 

  • Prowadzenie:

Gaja Karolczak & Natalia Krawczyk

Natalia Krawczyk jest artystką pływaczką. Oznacza to, że pływanie i bycie w wodzie traktuje jako aktywność artystyczną. Od dłuższego czasu oddaje się pływaniu w kamionce Bolko (Opole). Sytuację tę traktuje jak aktywną kontemplację, dokumentując jednocześnie własną praktykę.  Z kolei Gaja Karolczak od wielu lat tworzy i uczestniczy w różnych modelach wspólnotowego czytania szukając sposobów na somatyzację intelektualnych wrażeń. Mamy nadzieję, że takie połączenie naszych wspólnych praktyk pozwoli poczuć, że - jak pisała Astrida Neimanis w swoim słynnym tekście On Becoming a Body of Water – “w skali geologicznej wszyscy powstaliśmy z tej samej pierwotnej zupy”.

 

  • Jak to będzie wyglądać?

45 min wspólnego czytania i dyskutowania, 35 minut wspólnego „wodowania”

 

  •  Gdzie się spotykamy?

Plaża miejska na Kąpielisku Bolko

 

  •  Kiedy?

11 lipca 2020, godz. 10.00

18 lipca 2020, godz. 10.00

25 lipca 2020, godz. 10.00

1 sierpnia 2020, godz. 10.00

 

  •  Ważne!

Ze względów bezpieczeństwa, osoby które chcą uczestniczyć w spotkaniu proszone są o wcześniejszą rejestrację drogą mailową. Ilość miejsc ograniczona, o możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkania są bezpłatne.

nkrawczyk@galeriaopole.pl

Czas
11.07.2020 - 01.08.2020
Uwaga!

10.00 / Plaża miejska na Kąpielisku Bolko - 11, 18, 25 lipca, 1 sierpnia

Lokalizacja