Przejdź do treści

WODOWANIE

Lokalizacja Poza GSW
Czas 11.07.2020 - 01.08.2020
Spotkania na Kąpielisku Bolko

Wszystkich, którzy lubią wodę – być w niej i o niej myśleć zapraszamy na cykl spotkań, podczas których będziemy czytać o wodzie, być i czuć w wodzie i o niej dyskutować.

 

  • O projekcie:

Tematem projektu jest woda jako wspólne dobro. Chcemy zaproponować spojrzenie na wodę i bycie w wodzie jako praktykę medytatywną, skupiającą uwagę na płynności ruchów, odczuciu zmiany grawitacji etc. Zanurzenie w wodzie, to sytuacja ukojenia zmysłów – widzimy mniej, mniej słyszymy, jest nam lżej, unosimy się, lewitujemy. Jednocześnie budzi się w nas czucie głębokie, rozwija się propriocepcja, stajemy się bardziej świadomi przestrzeni naszego ciała. 

Podczas każdego spotkania będziemy zastanawiać się nad jakościami wody (jej konsystencją, stanem skupienia, przejrzystością), ale też znaczeniem i sposobami w jaki się pojawia w naszym otoczeniu. 

 

  • Co czytamy?

Wodną przygodę pragniemy rozpocząć od wspólnego czytania fragmentów książki Królowa zimnych wód. Jest to autobiograficzna historia słynnej pływaczki Lynne Cox, która w 1987 roku przepłynęła Cieśninę Beringa – przesmyk wodny między terytoriami dwóch opozycyjnych sił zimnej wojny. W ten sposób pokazała ona, że woda nie zna granic – przepływa swobodnie – a podziały, które ustanawiamy, nie zawsze są adekwatne do zjawisk w fizycznym świecie. Pływaczka jest jednocześnie pisarką i swoje doświadczenia wodno-somatyczne opisuje w książkach. Pojawia się ona również w dokumencie Fishpeople, w którym pada piękne stwierdzenie: „We forget our bodies as we know them, and we just swim”/ ”zapominamy o naszych ciałach, jakie znamy, i po prostu pływamy”.

 

  • Prowadzenie:

Gaja Karolczak & Natalia Krawczyk

Natalia Krawczyk jest artystką pływaczką. Oznacza to, że pływanie i bycie w wodzie traktuje jako aktywność artystyczną. Od dłuższego czasu oddaje się pływaniu w kamionce Bolko (Opole). Sytuację tę traktuje jak aktywną kontemplację, dokumentując jednocześnie własną praktykę.  Z kolei Gaja Karolczak od wielu lat tworzy i uczestniczy w różnych modelach wspólnotowego czytania szukając sposobów na somatyzację intelektualnych wrażeń. Mamy nadzieję, że takie połączenie naszych wspólnych praktyk pozwoli poczuć, że - jak pisała Astrida Neimanis w swoim słynnym tekście On Becoming a Body of Water – “w skali geologicznej wszyscy powstaliśmy z tej samej pierwotnej zupy”.

 

  • Jak to będzie wyglądać?

45 min wspólnego czytania i dyskutowania, 35 minut wspólnego „wodowania”

 

  •  Gdzie się spotykamy?

Plaża miejska na Kąpielisku Bolko

 

  •  Kiedy?

11 lipca 2020, godz. 10.00

18 lipca 2020, godz. 10.00

25 lipca 2020, godz. 10.00

1 sierpnia 2020, godz. 10.00

 

  •  Ważne!

Ze względów bezpieczeństwa, osoby które chcą uczestniczyć w spotkaniu proszone są o wcześniejszą rejestrację drogą mailową. Ilość miejsc ograniczona, o możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkania są bezpłatne.

nkrawczyk@galeriaopole.pl

Czas
11.07.2020 - 01.08.2020
Uwaga!

10.00 / Plaża miejska na Kąpielisku Bolko - 11, 18, 25 lipca, 1 sierpnia

Lokalizacja