Przejdź do treści

Wieczór czarownic

Lokalizacja Poza GSW
Czas 30.04.2021

Noc Walpurgii w GSW 

Jeśli chcesz wiedzieć jak wyglądały procesy o czary, o co oskarżano kobiety, jak wyobrażano sobie czarownice i na czy miał polegać ich związek z diabłem, czym właściwie czarowanie różni się od praktyk medycznych, czym podszyty jest stereotyp wiedźmy i czy ma jeszcze dzisiaj moc - bądź z nami w Noc Walpurgii.

W programie wieczoru:

  • g. 19.00

„Procesy o czary w XVII-wiecznej Polsce i Hiszpanii”

Opowiada: Anna Szeląg

Oglądaj na FB @gswopole

Podczas spotkania Anna Szeląg porówna charakter masowych procesów o czary w Polsce i Hiszpanii, a także przybliży postać czarownicy podając również przykłady z literatury.

Anna Szeląg obecnie pracuje w LO nr II w Opolu i na Uniwersytecie Wrocławskim, uczy hiszpańskiego. Jej przygoda z czarownicami zaczęła się w Neapolu gdzie kończyła studia i przygotowywała pracę magisterską o kobietach przekraczających granice i jedną z tych granic była magia i rzeczywistość.

  • g. 20.00

„Czarowanie”

Czaruje Malv Miel

Oglądaj na FB @gswopole i dzwoń na nr: 667 535 591

W ramach wystawy „Dziewczyna szatana” artystka Malv Miel co tydzień dokonuje niezwykłych czarów. W każdy piątek możecie zobaczyć ją w performansie, który w czarujący sposób pokazuje jak cienka jest granica między uprawianiem nauki i magii, sztuki i cudów/egzorcyzmów – pokazuje jak łatwo można zamienić role i namieszać w rzeczywistości. Próbuje odwrócić wszystko do góry nogami, sprawdzając czy w ten sposób nie będziemy szczęśliwsi. Tym razem na warsztat weźmie to czym naprawdę zajmowały się czarownice – medycynę.

  • g. 20.30

Zlot na zoomie

Zapraszamy na wirtualny sabat na zoomie (tylko czarownice)

Przyleć na zooma:
https://zoom.us/j/92569003411?pwd=Vmp2K29qYXE1dWxQdU1USDVlQnlSQT09

Na koniec zapraszamy na spotkanie w kobiecym gronie by porozmawiać o tym czym były sabaty czarownic – jakie były protokoły spotkań i ich cele? Co właściwie symbolizuje fantazja o nocnym locie okrakiem na miotle? Kim jest czarownica? Czy rzeczywiście – jak pisze Pam Grossman – jest to jedyny kobiecy archetyp obdarzony władzą samą z siebie?* 


*Armelle Le Bras-Chopard, Les putains du Diable. Le proces en sorcellere des femmes, Paris 2006.

Czas
30.04.2021
Uwaga!

g.19.00 - 21.00

Lokalizacja