Przejdź do treści

Warsztaty. Słowocentryczność. Instalacje na ciało i język

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 08.01.2023

Warsztaty performatywne

Zapraszamy na warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie Andrzeja Tobisa "Ruch Polski wokół Słońca".

  • prowadzenie: Justyna Oleksy
  • wstęp wolny 

Koniuszek serca. Biegun północny. Domyślnik.

Jakie relacje zachodzą między uchwyconym przez Andrzeja Tobisa kadrem a frazą, którą czyni tytułem fotografii? Spotkajmy się, aby to prześledzić.

Jakie impulsy dla ciała znajdziemy w tych relacjach? Sprawdźmy to w performatywnym działaniu.

Słowocentryczne warsztaty performatywne, odnoszące się do wystawy Tobisa, są zaproszeniem do eksplorowania możliwości słowa i jego artystycznego użycia. Słowa i jego relacji z tym, co wizualne, przeczute, domyślane, odczute. Myślą zahaczymy też o praktyki wobec słowa, które podejmowali surrealiści, abstrakcjoniści i twórcy poezji konkretnej. Przeniesiemy je na własne działania performatywne, w których słowo poruszy ciało (a może na odwrót?) i w których ciało stanie wobec słowa (i pewnie wzajemnie).

„Latami robiłem sobie w A–Z żarty z języka" – deklaruje Tobis.
Może to więc zaproszenie do pożartowania?
A może niedoSŁOWNIE?


Justyna Oleksy

– twórczyni autorskich warsztatów i spektakli. Rozmiłowana w żywiole słowa, jego przemian i możliwości. W praktykach twórczych eksploruje obszary połączeń między dziedzinami sztuk. Założycielka i prowadząca Teatru Czterech, który w duchu połączenia sztuk plastycznych i performatywnych tworzy spektakle wśród obrazów i rzeźb w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu oraz grupy twórczej PRALNIA tworzącej we wnętrzach Kamienicy Czynszowej Muzeum Śląska Opolskiego. Animatorka kultury w Centrum Edukacji Kulturalnej przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Absolwentka filologii polskiej (specjalizacja: sztuki widowiskowe) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (specjalizacja creative writing). We współpracy z wieloma instytucjami kultury (m.in. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze, Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, Teatr Miejski w Gliwicach, Fundacja In Situ w Sokołowsku) podejmuje i prowokuje współprace w obrębie słowa i teatru, działań wywiedzionych z energii dźwięku i ruchu.