Przejdź do treści

Warsztaty fotograficzne OFF Festiwal

Lokalizacja Artpunkt
Czas 03.10.2020
GSW w Opolu oraz Fundacja 2.8 współpracują przy realizacji warsztatów fotograficznych.

Techniki szlachetne - guma chromianowa 

/Grupa zamknięta/

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z klasyczną techniką fotograficzną zaliczaną do technik szlachetnych – gumą chromianową. Będzie też można wykorzystać własne fotografie wykonane wcześniej np. aparatami cyfrowymi i przygotować z nich wydruk negatywu. Każdy uczestnik będzie sam przygotowywał papier światłoczuły i sporządzał odbitki własnoręcznie.

Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub -amonu. Po wysuszeniu naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu – tzw. kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charakterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo o innej barwie.

Prowadzący:

Tomasz Mielech urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym. W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych.  Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików od 2006 r. Prowadzi Galerię „Korytarz” i Jeleniogórską Szkołę Fotografii przy JCK w Jeleniej Górze.  Autor wystaw indywidualnych w Polsce – galerii „pf” w Poznaniu, galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii za Miedzą w Lubomierzu oraz Kunstgalerie Wasserturm Bautzen w Niemczech. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Czas
03.10.2020
Uwaga!

Grupa zamknięta 

Lokalizacja
Artpunkt
ul. Augustyna Kośnego 32 a 46-020 Opole