Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Warsztaty fotograficzne OFF Festiwal

Lokalizacja Artpunkt
Czas 03.10.2020
GSW w Opolu oraz Fundacja 2.8 współpracują przy realizacji warsztatów fotograficznych.

Techniki szlachetne - guma chromianowa 

/Grupa zamknięta/

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z klasyczną techniką fotograficzną zaliczaną do technik szlachetnych – gumą chromianową. Będzie też można wykorzystać własne fotografie wykonane wcześniej np. aparatami cyfrowymi i przygotować z nich wydruk negatywu. Każdy uczestnik będzie sam przygotowywał papier światłoczuły i sporządzał odbitki własnoręcznie.

Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub -amonu. Po wysuszeniu naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu – tzw. kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charakterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo o innej barwie.

Prowadzący:

Tomasz Mielech urodził się w 1973 r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadzi warsztaty fotograficzne poświęcone XIX wiecznym technikom fotograficznym. W twórczości fotograficznej preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiałach światłoczułych.  Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików od 2006 r. Prowadzi Galerię „Korytarz” i Jeleniogórską Szkołę Fotografii przy JCK w Jeleniej Górze.  Autor wystaw indywidualnych w Polsce – galerii „pf” w Poznaniu, galerii „Korytarz” w Jeleniej Górze, galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii „Pusta” w Katowicach, galerii za Miedzą w Lubomierzu oraz Kunstgalerie Wasserturm Bautzen w Niemczech. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Czas
03.10.2020
Uwaga!

Grupa zamknięta 

Lokalizacja
Artpunkt
ul. Augustyna Kośnego 32 a 46-020 Opole