Przejdź do treści

Spotkanie. Wikipedia dziewczyn

Lokalizacja Poza GSW
Czas 22.04.2021 - 08.05.2021

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Malv Miel "Dziewczyna szatana"

Wikipedia dziewczyn

Współpraca: Kolektyw Kariatyda

  •  Edyton Opolski:  8.05 g.16.00 (akcja). Bądź z nami na zoomie, podziel się wiedzą o Opolankach! 
     Link do zooma

Czy Wikipedia jest Wikipedią dziewczyn, kobiet, osób? Dlaczego ta internetowa encyklopedia jest taka istotna, kto może ją współtworzyć i dlaczego to takie ważne? Czym jest gender gap i jak można się z nim zmierzyć – przeskoczyć, zasypać, a może przerzucić pomost? Czym jest globalna kampania Art+Feminism? Jaka jest relacja polskiej społeczności wikipedystek i wikipedystów oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska, czym są wikiprojekty i jak to wygląda poza Polską? Jak powstał Kolektyw Kariatyda, czym się zajmuje i co to właściwie znaczy “feministyczny aktywizm informacyjny”? O działaniach Kariatyd – strategiach, sukcesach i rozmaitych trudnościach – oraz towarzyszących im emocjach, wątpliwościach i odkryciach opowiedzą Beata Janus i Zośka Reznik.

Beata Janus – członkini Kolektywu Kariatyda, mieszkanka wrocławskiego Psiego Pola. Pierwsze aktywistyczne kroki stawiała w projektach Szkoła Liderów Lokalnych i Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej HIA. Kilkukrotnie była wolontariuszką, a później również koordynatorką sztabu wolontariuszy podczas konferencji TEDx. Zawodowo związana ze środowiskiem start-upowym. Niedawno została mediatorką, z czego jest bardzo dumna. W wolnych chwilach czyta, gra w planszówki, haftuje i piecze ciasta.

Zośka Reznik – badaczka sztuki, kuratorka, animatorka kulturalna i nauczycielka akademicka. Zajmuje się sztuką współczesną, herstoriami i historią mówioną, psychogeografią i badaniami artystycznymi. Ukończyła MISH na Uniwersytecie Wrocławskim, studiowała na podyplomowych Gender Studies IBL PAN, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Związana obecnie z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Tercetem ¿ Czy badania artystyczne ? i Kolektywem Kariatyda, a wcześniej m.in. z Gangiem Delfinów, Grupą Roboczą Archiwum Społecznego, F/M Festiwalem, Zlotem Młodych Badaczy Kultury i Kolektywem Falanster. Miłośniczka codziennych przyjemności, które znajduje m.in. w jedzeniu, tańcach, spacerach nad Odrą i w towarzyszkowaniu kotkom.


Czas
22.04.2021 - 08.05.2021
Uwaga!

22.04, godz. 19.00 – SPOTKANIE (online), oglądaj na FB @gswopole
8.05, godz.16.00 - uzupełnianie 

Lokalizacja