Spotkania i wykłady na wystawie
- 12.11 (wtorek), 18.00
wykład dr. Jarosława Grechowiaka "Scenariusz: Wiesław Dymny"
sala dolna GSW | wstęp wolny
„W filmie pisarz czuje się tak, jak rzeźbiarz z uciętymi rękoma” – zwierzał się w 1967 roku bohater wykładu. Wiesław Dymny, postać już wówczas ceniona ze względu na liczne walory swoich opowiadań, napisał scenariusze tylko do trzech filmów fabularnych – wszystkich zrealizowanych przez Henryka Klubę: Chudy i inni, Słońce wschodzi raz na dzień, Pięć i pół bladego Józka.
Zacytowane powyżej słowa Wiesław Dymny wypowiedział w kontekście specyficznej cechy filmu jako pracy zbiorowej. Nie miał jednak na myśli tylko ekipy pracującej na planie zdjęciowym, bowiem na ostateczny kształt i scenariuszy, i filmów istotny wpływ miały również uwagi i wymagania wszelkiego rodzaju komisji będących częścią PRL-owskiego przemysłu filmowego, a także cenzury.
Słońce wschodzi raz na dzień, po licznych zmianach wypaczających myśli przekazane w tekście, zawitało na ekrany kin dopiero po pięciu latach od realizacji. Pięć i pół bladego Józka na swoją premierę czekało o wiele dłużej. Wykład, wzbogacony dokumentami i materiałami archiwalnymi, będzie próbą opisania licznych ingerencji, jakie poczynione zostały zarówno w sam tekst literacki, jak i zrealizowane filmy.
Jarosław Grzechowiak – filmoznawca i historyk filmu polskiego. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2018–2022 pracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Współautor książki Rozpowszechnianie filmów w Polsce Ludowej w latach 1944-1956, autor artykułów publikowanych m.in. w „Kinie” i „Kwartalniku Filmowym”. Organizator przeglądów i wydarzeń filmowych. Współpracował m.in. z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Kinematografii w Łodzi czy Lubuskim Latem Filmowym.
- 23.11 (sobota), 16.00
spotkanie z Anną Dymną towarzyszące wystawie Wiesława Dymnego
sala dolna GSW | wstęp wolny
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na spotkanie z Anną Dymną towarzyszące wystawie.
Anna Dymna – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, działaczka społeczna, nauczycielka akademicka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1973 roku jest aktorką Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a od lat 90. wykładowczynią na rodzimej uczelni (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Debiutowała jako studentka w 1969 roku na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Weselu Wyspiańskiego (reż. Lidia Zamkow); grała w spektaklach m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Zygmunta Hübnera, Jana Klaty. Jej kariera na ekranie rozpoczęła się w 1971 rolami m.in. u Tadeusza Konwickiego (Jak daleko stąd, jak blisko), Wandy Jakubowskiej (150 na godzinę) i Henryka Kluby (5 i ½ bladego Józka). Na planie filmu Kluby poznała swojego przyszłego męża Wiesława Dymnego. Popularność przyniosły jej role m.in. w serialu Janosik, filmach Sylwestra Chęcińskiego Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć, Znachor czy Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny. Za główną rolę w dramacie Barbary Sass Tylko strach otrzymała główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1993 roku. W roku 2003 założyła Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” niosącą wsparcie osobom z niepełnosprawnościami.
Godziny rozpoczęcia poniżej