Przejdź do treści

Rzeźba w wyobraźni. Witold Stypa

Lokalizacja Poza GSW
Czas 11.06.2022 - 12.06.2022

Rzeźba w wyobraźni. Witold Stypa

Witold Stypa, artysta pochodzący ze Śląska, ale od wielu lat mieszkający w Berlinie prowadzi badania nad możliwością interpretacji fizyki kwantowej poprzez narzędzia jakie daje nam sztuka. Artysta jest twórcą jedynego na świecie Muzeum Przyszłości, którego eksponatami są idee - artystyczne wizualizacje, wpływające na nasz proces rozumienia natury wszechświata.

Jednym z kluczowych pojęć dla artysty staje się „wyobraźnia”, utożsamiana przez wieki z „marzycielami” oraz „romantycznymi artystami”. Obecnie, również w świecie fizyki, staje się ona podstawowym narzędziem, umożliwiającym zrozumienie mechanizmów tworzących uniwersum. Artysta zafascynowany nową fizyką oraz spuścizną naukową Teodora Kaluzy, stworzy wspólnie z odbiorcami projektu w Opolu „rzeźbę w wyobraźni”.

Teodor Kaluza to fizyk pochodzący z Opola, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, który opracował teorię piątego wymiaru. Teoria ta poszerza postrzeganie świata zdefiniowanego dotychczas w tradycyjnym schemacie, wynikającym z ograniczeń i niedoskonałości ludzkiej optyki. Piąty wymiar łączy w sobie zagadnienia grawitacji i elektomagnetyzmu; stanowi przyczynek to zgłębiania zagadnień fizyki kwantowej, która niczym filozofia współczesności na nowo definiuje wszechświat i otaczającą nas naturę. Wielowymiarowość i teoria wieloświatów (podwaliny której stworzył m.in Teodor Kaluza na początku XX wieku), staje się obecnie dominującym zagadnieniem współczesnej myśli fizycznej.

Witold Stypa zainspirowany teorią Teodora Kaluzy, realizuje w Opolu „rzeźbę w wyobraźni”, na podstawie obliczeń znanego naukowca. Artysta stworzył bazę punktów (koordynatów, związanych z interakcją elektronu z fotonem, na podstawie „matrycy kaluzowskiej”), mających swoje realne odniesienie na Wyspie Pasiece. Każdy z odbiorców pracy otrzymuje zestaw danych GPS i samodzielnie, w swojej wyobraźni, połączy linie pomiędzy wskazanymi punktami. Rzeźba powstająca w wyniku tego eksperymentu zaistnieje jedynie w naszych myślach, tworząc monumentalną, a zarazem intymną (bo naszą osobistą) pracę przestrzenną.

  • 11 czerwca g.18.00 - wernisaż projektu oraz wykład poświęcony teorii Teodora Kaluzy. W czasie wernisażu zapraszamy na catering ufundowany przez Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.
  • Miejsce prezentacji: Galeria M, ul. Powstańców Śląskich 19, Opole.
  • Wydarzenie w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki,
  • Projekt udostępniony do zwiedzania w dniu 12 czerwca (niedziela) w g.12.00 – 17.00.
  • Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska


Witold Stypa

Urodzony w 1951 roku w Bytomiu na Górnym Śląsku. Między rokiem 1970 a 1975 studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Filia w Katowicach, Wydział Grafiki. W 1975 roku ukończył uczelnię otrzymując złoty medal i posadę asystenta akademickiego.W 1978 roku pracował jako plastyk miejski w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

W 1979 roku opracował podstawy „Postrzegania Kosmorealnego” oraz stworzył pierwsze na świecie Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są pomysły przyszłościowe oraz próby artystycznej wizualizacji wielowymiarowej geometrii Bernharda Riemanna i pięciowymiarowego tensora metrycznego Teodora Kaluzy, a także wybrane zagadnienia fizyki kwantowej.

W latach 1985 – 2004 mieszkał w Braunschweigu, gdzie prowadził Muzeum Przyszłości (równocześnie w Wolfenbüttel).
W 2004 roku przeprowadził się do Berlina, gdzie założył i do dzisiaj prowadzi własną galerię sztuki o nazwie Museum of Future Berlin.
Witold Stypa prowadzi wykłady w uczelniach wyższych oraz innych instytucjach na temat związku matematyki wyższych wymiarów i fizyki kwantowej ze sztuką przyszłości. Brał udział w licznych wystawach.

www.museum-of-future.com
www.witold-stypa.de


Dziękujemy Miejskiemu Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu  oraz Wydziałowi Sztuki UO za pomoc w realizacji wydarzenia.


Pobierz. Koordynaty i dane GPS dla „rzeźby w wyobraźni” zlokalizowane na Wyspie Pasieka