Rzeka. Elżbieta Gądek
RZEKA
25.10—17.11
galeria Aneks GSW
- wernisaż: piątek 25 października g.18.00 | wstęp wolny
Tytułowa Rzeka ma swoje źródło w pracy, jaką jest tkanina z przesłaniem: “I to też przeminie”. Korzystając z leczniczych właściwości czasu artystka odbywa podróż przez różnorodne stany emocjonalne — przeplata dyskomfort, ból i cierpienie z nadzieją, dotyka radości, które w mgnieniu oka znikają.
Praca eksponowana jest w kameralnej przestrzeni zachęcającej do bycia “poza czasem” — zatrzymania się czy wytchnienia. Zapraszamy do środka — ściągnij buty, wybierz wygodną pozycję, odetchnij. Daj sobie czas.
Świadomość przemijania (mujō), którą uruchamia w osobach patrzących praca Elżbiety Gądek nie ma smucić, ale dawać ukojenie. Artystka zaprasza nas do zadumy i zachwytu nad pięknem przemijania, które jest wyzwalające. Wystarczy się poddać jego nurtowi i nie pchać tej rzeki, bo sama płynie.
z tekstu towarzyszącego wystawie autorstwa Natalii Krawczyk
Elżbieta Gądek (ur. 1984 r.)
artystka, ilustratorka, pedagożka
Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W swoich praktykach skupia się głównie na rysunku, ilustracji i rękodziele, eksplorując kwestie związane z naturą rzeczywistości, przyrodą oraz fascynującym tematem tożsamości bliźniaczej. Wraz z siostrą bliźniaczką Anną Gądek pracuje nad długofalowym projektem dotyczącym bliźniaczej współobecności „Diversity in Unity“. Z kolei „Naturofakty” to cykl rozpoczęty w 2012 roku badający otaczające nas środowisko.
Jest autorką grafik i ilustracji min. dla magazynów Zwierciadło czy Charaktery. Współzałożycielka i członkini grupy artystycznej Kuratorki, która zajmuje się organizowaniem (sobie) wystaw, realizowaniem różnorodnych działań artystycznych, najczęściej przyjmujących formę performance’u, happeningu, interwencji, skierowanych na interakcję. Laureatka Stypendium twórczego MKiDN w 2016 r.
Obecnie mieszka, pracuje i realizuje się twórczo w Krakowie.
- kuratorka: Magda Wolnicka
- Podziękowania dla Partnera wystawy, firmy Decathlon oddział Opole.
wernisaż: piątek 25 października g.18.00 | wstęp wolny