Przejdź do treści

Rezydencje artystyczne

Lokalizacja Poza GSW
Czas 05.07.2021 - 18.07.2021

Festiwal Placu Teatralnego to kilkutygodniowy projekt skupiony wokół historii, przyrody, sztuki i relacji społecznych, które tworzą klimat tego miejsca w Opolu. 

Jednym z elementów programu są rezydencje artystyczne, do udziału w których zaprosiliśmy 
Paulinę Piórkowską oraz Paulinę Ornatowską.  

  • 6-11.07 - rezydencja "Prywatne archiwum placu Teatralnego" Paulina Piórkowska
    Artystka przeprowadzi research, badając historię miejsca i gromadząc materiały medialne informujące o codziennym życiu na placu. Na bazie zdobytych informacji zrealizuje działanie multimedialne, które zostanie zaprezentowane w dniu finisażu projektu.
  • 12 - 18. 07 - rezydencja fotograficzna "Bieżąca historia placu Teatralnego" Paulina Ornatowska 
    Artystka wykona fotografie ukazujące codzienne życie na placu oraz jego architekturę. 
  • Więcej o Festiwalu Placu Teatralnego 

    Paulina Piórkowska (ur. 1995
    ) - działa jako edukatorka, animatorka kultury, organizatorka wydarzeń artystycznych, artystka oraz streetworkerka. Jest członkinią Stowarzyszenia Grupa Animacji Społecznej Rezerwat, gdzie pracuje jako pedagożka ulicy współprowadząca grupę dzieci migrantów romskich pochodzenia rumuńskiego. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 26 w Poznaniu jako asystentka edukacji romskiej. Współpracuje z Fundacją Lue Lu, zajmującą się obszarem outsider art, brud now. Animuje społeczność fundacyjną, proponując różnego rodzaju działania, skupiając się na aktywizacji stałej grupy osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przeprowadziła wiele warsztatów, także online, w tym Pandemiczne dzienniki, będące rejestracją pandemicznej rzeczywistości oraz Pandemio-won, których efektem jest wspólnie napisany manifest.

    W latach 2017-2020 współpracowała z Galerią TAK w Poznaniu, jako koordynatorka projektów, animatorka warsztatów dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. Od 2017 roku współpracuje z Blokami Animacji, które w ramach Lata z Estradą organizuje letnie działania animacyjne, m.in. Osiedlowy Namiot Kultury, warsztaty filmowe w Klubie Seniora Korona, Totemy Osiedlowe oraz fotograficzne Osiedlowe Foto-Akcje, których efektem jest kronika osiedlowych akcji. W 2019 roku współprowadziła warsztaty filmowe dla Młodzieżowej Grupy Antydyskryminacyjnej w ramach projektu Tęczowego Poznania.

    Brała udział w wielu wystawach, m.in. leniej rezydencji Tymczas w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (2020), jako członkini kolektywu Dziewczyństwo wraz z berlińskim kolektywem COVEN współtworzyła wystawę BEDTIME w Galerii Miejskiej Arsenał (2018), Gry Znaczeń w krakowskim MOCAK-u (2017), Jak jest? w Galerii Labirynt w Lublinie (2017), Młodzi widzą w Teatrze Nowym w Warszawie (2016). Została zaproszona do miedzynarodowego festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej OPEN CITY w Lublinie, gdzie zaprezentowała pracę przy współpracy z Marszem Równości (2019). Laureatka konkursu Aneks - konkurs dla młodych artystów organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, w ramach którego została zorganizowana jej indywidualna wystawa Czego to ludzie nie wymyślą (2017). 


    Paulina Ornatowska
     (ur. 1991r.) - absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (specjalność: projektowanie graficzne i nowe media). Zajmuje się fotografią, rysunkiem oraz ilustracją. Poprzez większość projektów, którym towarzyszy komentarz będący integralną całością̨ z warstwą wizualną, opowiada o uniwersalnych doświadczeniach i funkcjonowaniu człowieka w dzisiejszych czasach, a także ilości i wielości w sztuce współczesnej, głownie w dziedzinie fotografii.

    Laureatka nagrody Grand Prix Marszałka Województwa Opolskiego oraz wyróżnienia Galerii Sztuki Współczesnej na Salonie Jesiennym (GSW, Opole, 2015), wyróżnienia w konkursie „Historie Polni” organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Warszawa, 2015) oraz pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie stypendialnym „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” organizowanym przez Telewizję Polską, TVP Kultura i Narodowy Instytut Audiowizualny (Warszawa, 2014). Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie indywidualnej „Podróż się odbyła, program wykonano i bawiono się̨ dobrze” (Galeria Aneks GSW, Opole, 2015), V Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej (Centrum Designu, Gdynia, 2016), Salonie Jesiennym (GSW, Opole, 2015 i 2016), ogólnopolskiej wystawie Schron Sztuki (Opole, 2011-2014), 4 Opolskim Festiwalu Fotografii (Galeria ZPAP Pierwsze Piętro, Opole, 2014). Współtworzy Opole Songwriters Festival, projekt RITAHOLM oraz Nowy Kanon Polskiej Piosenki, dla których przygotowuje oprawę graficzną, fotografie i ilustracje. Stypendystka Prezydenta Miasta Opola oraz Rektora Uniwersytetu Opolskiego. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.