Przejdź do treści

Rezydencje artystyczne na wyspie Bolko

Lokalizacja Poza GSW
Czas 16.08.2023 - 17.09.2023

Iza Robakowska na rezydencji w GSW

Galeria Sztuki Współczesnej proponuje uczestnikom rezydencji artystyczny realizowanych w ramach Festiwalu Wyspy Bolko kilkudniowy pobyt w Opolu, umożliwiając doświadczanie codzienności z dala od centrum kraju, w rzeczywistości niekurortowej, nie oferującej morza, gór ani spektakularnych zabytków. Zapraszamy artystów do przebywania w opolskim parku miejskim, który w wielu fragmentach przypomina naturalny las...

W programie rezydencji zachęcamy artystów/stki do spacerów po terenach zielonych nad Odrą oraz doświadczania płaskiego krajobrazu charakterystycznego dla okolic Opola. Tematem przewodnim jest klimat Wyspy Bolko.

Efekty rezydencji można oglądać w codziennych relacjach na Instagramie @gswopole 

Gościnią GSW we wrześniu będzie Iza Robakowska

artystka, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, podróżniczka. Studiowała nowe media na wydziale kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Tworzy fotografie, filmy, obiekty i dźwięki. Współpracowała między innymi z Galerią Wschodnią, Galerią Wymiany, Muzeum Sztuki, Pracownią Portretu, Galerią WY. Stypendystka Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. Od 2014 roku wraz z Joanną Szumacher tworzy performerski duet "Smutne Kobiety".

  • Każdy z uczestników rezydencji wykonuje serię zdjęć, które publikujemy codziennie na IG @gswopole
  • Kuratorka Festiwalu Wyspy Bolko oraz rezydencji: Agnieszka Dela-Kropiowska
  • Sponsor rezydencji: Hotel Starka w Opolu

Pierwszy z zaproszonych gości, rezydent w sierpniu 2023:

Krzysztof Maniak (ur. 1990) – jego praktyka artystyczna opiera się na działaniach w krajobrazie. Jego prace to najczęściej dyskretne, proste gesty i interakcje z przyrodą, takie jak gładzenie mchu, kory, śniegu, wchodzenie na drzewa, poszukiwanie odległości pomiędzy dwoma drzewami odpowiadającej długości jego ciała. Artysta tworzy podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie, gdzie mieszka. Miejsca te są zarówno tłem dla jego działań, jak i materiałem tymczasowych instalacji oraz źródłem rekwizytów używanych w performansach. Absolwent Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od czasu obrony doktoratu w 2018 roku związany z Katedrą Zjawisk Sztuki Intermediów na tej uczelni (obecnie prodziekan Wydziału Intermediów). Laureat m.in. 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Grand Prix V Salonu Wiosennego zorganizowanego przez BWA w Tarnowie oraz X edycji Spojrzeń konkursu organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii SALT Ulus w Ankarze, w BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Biała w Lublinie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK czy w ramach Kongresu Postartystycznego w Sokołowsku.

FESTIWAL WYSPY BOLKO