Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Rezydencja artystyczna WELTSCHMERZ

Lokalizacja Poza GSW
Czas 16.12.2019 - 21.12.2019
Obserwuj naszego Instagrama @gswopole

Galeria Sztuki Współczesnej po raz kolejny organizuje rezydencję artystyczną Weltschmerz


Rezydentką 2019 jest Julia Podborączyńska 


Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska

Program rezydencji w WELTSCHMERZ  przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek  zmagających się z rzeczywistością. Galeria Sztuki Współczesnej proponuje uczestnikom tygodniowy pobyt w Opolu, umożliwiając doświadczanie codzienności z dala od centrum kraju, w rzeczywistości niekurortowej, nie oferującej morza, gór ani spektakularnych zabytków. W programie rezydencji zachęcamy uczestników do przebywania w pokoju hotelowym, na tarasie galerii z widokiem na zatapiające się we mgle miasto, spacery po terenach zielonych oraz zachęcamy do  doświadczania płaskiego krajobrazu. Darujemy uczestnikom/uczestniczkom czas dla siebie…

Uczestnicy rezydencji publikują na Instagramie GSW zdjęcia lub filmy (@gswopole), zainspirowane pobytem lub zrealizują inne działania na portalach społecznościowych.

Weltschmerz, dosłownie „ból świata”, „ból istnienia”. Depresja, smutek, apatia, wynikające z myśli o niedoskonałości świata; sentymentalny pesymizm; chandra – tak pojęcie definiuje słownik. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale „ból istnienia” rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści Cierpienia młodego Wertera. W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze  świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.

 

  • Julia Podboraczyńska  urodziła się w 1997 roku. Absolwentka Publicznego Liceum Plastycznego w Opolu. Obecnie studentka Wydziału Sztuki Mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się fotografią i swoim rodzinnym miastem, o którym prowadzi fanpage ,,Ozimek to nostalgia".
     

 

Czas
16.12.2019 - 21.12.2019
Lokalizacja