Przejdź do treści

Rezydencja artystyczna WELTSCHMERZ

Lokalizacja Poza GSW
Czas 16.12.2019 - 21.12.2019
Obserwuj naszego Instagrama @gswopole

Galeria Sztuki Współczesnej po raz kolejny organizuje rezydencję artystyczną Weltschmerz


Rezydentką 2019 jest Julia Podborączyńska 


Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska

Program rezydencji w WELTSCHMERZ  przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek  zmagających się z rzeczywistością. Galeria Sztuki Współczesnej proponuje uczestnikom tygodniowy pobyt w Opolu, umożliwiając doświadczanie codzienności z dala od centrum kraju, w rzeczywistości niekurortowej, nie oferującej morza, gór ani spektakularnych zabytków. W programie rezydencji zachęcamy uczestników do przebywania w pokoju hotelowym, na tarasie galerii z widokiem na zatapiające się we mgle miasto, spacery po terenach zielonych oraz zachęcamy do  doświadczania płaskiego krajobrazu. Darujemy uczestnikom/uczestniczkom czas dla siebie…

Uczestnicy rezydencji publikują na Instagramie GSW zdjęcia lub filmy (@gswopole), zainspirowane pobytem lub zrealizują inne działania na portalach społecznościowych.

Weltschmerz, dosłownie „ból świata”, „ból istnienia”. Depresja, smutek, apatia, wynikające z myśli o niedoskonałości świata; sentymentalny pesymizm; chandra – tak pojęcie definiuje słownik. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale „ból istnienia” rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści Cierpienia młodego Wertera. W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze  świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.

 

  • Julia Podboraczyńska  urodziła się w 1997 roku. Absolwentka Publicznego Liceum Plastycznego w Opolu. Obecnie studentka Wydziału Sztuki Mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się fotografią i swoim rodzinnym miastem, o którym prowadzi fanpage ,,Ozimek to nostalgia".