Przejdź do treści

Prawa ucznia. Spotkanie i warsztaty z Aliną Czyżewską

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 08.02.2024

Zapraszamy na spotkanie i warsztaty z Aliną Czyżewską.

Kierowane są do młodzieży od 13 roku życia oraz rodziców/opiekunów wspierających. Wydarzenie towarzyszy wystawie Karoliny Wojtas. 

  • g. 14.00: otwarte spotkanie 
    "Nawet nie wiemy, że je łamiemy. Prawa człowieka w szkole"
    Wstęp wolny

Spotkanie, podczas którego spojrzymy na szkolną codzienność pod kątem prawnym. Przełożymy prawo na „ludzki język" i wspólnie sprawdzimy, czy jest ono respektowane w opolskich szkołach. Choć trudno w to uwierzyć, w szkołach często naruszane jest powszechnie obowiązujące prawo, prawa człowieka i prawa dziecka, ale także prawa rodziców czy prawa nauczycielek i nauczycieli.

Tymczasem prawo i demokracja to wartości: to solidarność, respektowanie praw człowieka, i przestrzeń na reagowanie, kiedy ktoś przekracza granice swojej władzy lub narusza naszą godność. Solidna dawka wiedzy o naszych prawach, podana w atrakcyjny, zrozumiały i praktyczny sposób.

  • g. 16.00: warsztaty  "Prawa człowieka w szkole. Co robić, kiedy są naruszane?"
    udział bezpłatny, obowiązują zapisy: mmis@galeriaopole.pl

Praktyczne warsztaty przedstawiające działania, które można podejmować pojedynczo lub zbiorowo, w sytuacjach, kiedy spotykacie się z naruszaniem prawa w szkole. Poznamy wzory pism, przykłady działań z innych szkół. Warsztaty dla osób uczących się, a także wspierających rodziców.


Alina Czyżewska – działaczka obywatelska, edukatorka, specjalistka w dziedzinie praworządności w szkołach. Zajmuje się prawami człowieka w szkole. Interweniuje w sytuacjach nadużywania władzy przez szkoły, dyrektorów i nauczycieli. Edukuje o demokracji w praktyce i o prawach człowieka, w tym o prawie do informacji. Uczy, jak korzystać z narzędzi obywatelskich, czyli jak „brać władzę w swoje ręce" i jak realizować art. 4 Konstytucji: „Władza zwierzchnia należy do narodu". Pisze o prawach człowieka w szkole, np. „Odczepcie się od wyglądu uczniów i przestańcie łamać prawa człowieka": https://publicystyka.ngo.pl/odczepcie-sie-od-wygladu-uczniow-i-przestancie-lamac-prawa-czlowieka-felieton-czyzewskiej. Wykłada w Collegium Civitas i SWPS o społeczeństwie obywatelskim i o narzędziach demokracji.