Przejdź do treści

Pokaz filmu. Pali się moja panno

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 10.12.2022

Czeski weekend: Pali się, moja panno

  • Pokaz filmu w sali dolnej GSW

Zapraszamy na spotkanie z klasykiem czeskiej Nowej Fali — filmem Miloša Formana Pali się, moja panno. Seans w ramach programu towarzyszącego wystawie Europejski stół w galerii Aneks GSW.

W małym czechosłowackim miasteczku zbliża się bal strażaka. W tym roku to wydarzenie szczególnie ważne, bowiem w trakcie imprezy zostanie uhonorowany wieloletni szef ochotniczej straży pożarnej, Alojzy Vrana. Aby nadać imprezie odpowiednią rangę, organizatorzy decydują się zorganizować wybory królowej piękności. Zwyciężczyni wręczy nagrodę dostojnemu jubilatowi…

Pali się, moja panno to trzeci fabularny film w dorobku Miloša Formana, a zarazem ostatni zrealizowany w Czechosłowacji. Wybitny reżyser, dwukrotnie nagrodzony Oskarem w latach 1976 i 1985, był jednym z najważniejszych twórców czeskiej Nowej Fali. Ironiczny humor, ale też pewna czułość spojrzenia na bohaterów (granych zawsze przez aktorów nieprofesjonalnych) szybko zyskały uznanie widzów i krytyki. W Pali się, moja panno Forman stosuje metodę znaną z Czarnego Piotrusia oraz Miłości blondynki — w paradokumentalnym stylu przygląda się przygotowaniom oraz przebiegowi imprezy w prowincjonalnym miasteczku. Ironię zastępuje tu jednak ostra satyra na ludzką małość i głupotę. W 1969 roku film był nominowany do Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Pali się, moja panno, reż. Miloš Forman, Czechosłowacja, 1967, 73 min