Festiwal Placu Teatralnego
Festiwal Placu Teatralnego to projekt Galerii Sztuki Współczesnej skupiony wokół historii, przyrody, sztuki i relacji społecznych, tworzących wspólnie klimat tego miejsca.
W ramach Festiwalu odbyły się wykłady, spacery, rezydencje oraz wystawy, które zrealizowaliśmy w czasie wakacji 2021 w okolicach galerii oraz pobliskich bloków.Co to za miejsce?
Plac Teatralny w Opolu to kulturalne serce miasta. Znajdują się tutaj: Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole, a także legendarne Centrum Handlowe Opolanin. Przy placu mieści się również jedno z największych powstałych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku osiedli mieszkaniowych w Opolu. W sąsiedztwie znajdują się także budynki uniwersyteckie oraz miasteczko akademickie. Plac położony jest na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych dla pieszych. W miejscu tym odzwierciedla się historia oparta na skomplikowanych relacjach międzynarodowych. Już za czasów niemieckich postanowiono przekształcić tę pustą przestrzeń w kulturalne centrum Opola. Koncept był kontynuowany przez kolejnych włodarzy miasta.
Warto podkreślić, że miejsce to oprócz kulturalno-propagandowej pełniło również funkcję handlową. Plac nosił nazwy Targowy, Centralny, Lenina, nazywany był też placem Defilad, a nawet Opolskim Manhattanem. Układ urbanistyczny w obecnym kształcie powstał w latach 60. XX wieku. Miejsce to miało spełniać wielkomiejskie ambicje Opola i stać się jego reprezentacyjnym centrum.
Co tu się działo?
Czy wiecie, że plac Teatralny nie tylko zmieniał swoją nazwę, ale też funkcję. Zanim powstało w tym miejscu osiedle, Opolanie przychodzili tutaj na targ, w okolicy działał również niezwykły sklep z guzikami, który pojawia się we wspomnieniach wielu osób. Zanim Plac stał się placem Teatralnym, była tu łąka, na której swoje obozowisko rozbijali cyrkowcy. Spacerowały tutaj egzotyczne zwierzęta. Na obszarze tym znajdował się również zbiornik z wodą zamieszkany przez żaby, których rechot rozchodził się po okolicy. Okoliczni mieszkańcy opowiadali nam o niezwykłych wydarzeniach, które miały tu miejsce.
Organizatorem Festiwalu Placu Teatralnego jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
Materiały edukacyjne i artystyczne wyprodukowane w projekcie dostępne są na zasadach Creative Commons z uznaniem autorstwa.
Kuratorki projektu: Natalia Krawczyk i Agnieszka Dela-Kropiowska
Oprawa graficzna: Magda Wolnicka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021