Przejdź do treści

Petr Zatloukal. Aerobic

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 12.08.2022 - 18.09.2022

Petr Zatloukal
Wystawa fotografii pt. "Aerobic"

W latach 80. XX wieku w Czechosłowacji bardzo modne stały się grupowe ćwiczenia dla kobiet. Bardzo szybko przyjęła się rodzima forma aerobiku, czyli rytmicznych ćwiczeń przy muzyce, które przywędrowały tu z Europy Zachodniej i USA. Popularność zdobyła głównie wśród kobiet, które nie miały zbyt wielu zajęć towarzyskich. Zdecydowana większość z nich pracowała i miała mało czasu na hobby w socjalistycznej Czechosłowacji, gdzie czas wolny wypełniony był głównie opieką nad rodziną. Dlatego zorganizowane ćwiczenia, które obiecywały zarówno ładną sylwetkę, jak i kontakty towarzyskie, szybko zyskały masową popularność. Dzięki swojej pierwszej żonie, instruktorce aerobiku, Zatloukal mógł uczestniczyć w wielu występach, treningach i poznać kulisy tego zjawiska. Autor nie planował swoimi zdjęciami poruszać ważkich tematów polityczno-społecznych, a jednak, z perspektywy czasu, to właśnie te fotografie pokazują widzowi nieoczekiwany wycinek rzeczywistości. Wiele z tych zdjęć nosi ślady świeżego spojrzenia młodego wówczas autora. Niechcący udało mu się stworzyć nie tylko artystyczny, ale i częściowo symboliczny dokument swoich czasów. Fotografując swoje modelki na tle skromnie wyposażonych sal gimnastycznych i zużytych betonowych powierzchni niszczejących boisk, Zatloukalowi udało się uchwycić wiele obrazów kobiet marzących o innym, lepszym życiu. 

Petr Zatloukal (*13 września 1956, Kojetín) należy do grupy czeskich fotografów dokumentalistów, którzy weszli na scenę fotograficzną w latach 70. i 80. XX wieku. Byli to autorzy, którzy często wywodzili się ze środowiska amatorskiego i którzy w tym czasie promowali w Czechosłowacji tzw. dokument subiektywny. Ich twórczość nie była w żaden programowy sposób zaangażowana społecznie, a tematy i formaty ich cykli fotograficznych były często bardzo osobiste. Wielu fotografom udało się jednak pokazać sytuację społeczno-obyczajową w ówczesnej Czechosłowacji w kontekście emocjonalnej czy intymnej wypowiedzi. Sportretowany rozkład relacji społecznych zwiastował upadek systemu komunistycznego nie tylko w Czechosłowacji, ale w całej Europie Środkowej.

 • Kuratorka wystawy: Štěpánka Bieleszová, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu
 • Opracowanie graficzne: Vladimír Vaca, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu


Wydarzenia towarzyszące 

 • 12 sierpnia, 18.00 - wernisaż
  W programie wieczoru:
  - Štěpánka Bieleszová, Czeska fotografia dokumentalna lat 80. XX w./ Petr Zatloukal, prezentacja książki: Petr Zatloukal/ Fotografie, Wydawnictwo Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.
  - Spotkanie z fotografem Petrem Zatloukalem.

 • 13 sierpnia g.9.00 oraz 
  20, 27 sierpnia, g.8.30 
  - poranny Aerobic na placu Teatralnym. Prowadząca: Liliana Tkocz.
   

Współpraca