Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Patrz na mnie

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 15.03.2019 - 07.04.2019
Wystawa laureatki konkursu ANEKS

Patrycja Kostyra

Patrz na mnie 

Dlaczego na mnie nie patrzysz? Patrycja Kostyra wykonała instalację przestrzenną będącą ledonem wkomponowanym w miejsce nasycone charakterystyczną kolorystyką. Klimat pomieszczenia, oprócz dominującego światła, tworzą gradientowo potraktowane odcienie fioletu oraz granatu. Dobrze znamy te barwy; przywołują naszą równoległą formę aktywności życiowej zlokalizowaną w smartfonach. Tam bowiem, rzecz oczywista, spędzamy coraz więcej czasu.

Bohaterem sytuacji wywołanej przez artystkę jest fenomen uwagi. Uwaga jest mechanizmem, który selekcjonuje bodźce docierające do nas z zewnątrz. System ten umożliwia koncentrację świadomości na wybranym fakcie lub przeżyciu psychicznym. Umysł zmuszony jest do wybierania tylko określonych sygnałów wizualnych i semantycznych; do świadomości trafiają tylko te najmocniejsze, odpowiadające naszej wrażliwości, nawiązujące do naszych doświadczeń i światopoglądu. Na Instagramie oraz w innych serwisach społecznościowych ciągle atakują nas miliony informacji, reklam, kolorów i kształtów, twarze znajomych uwiecznionych na fotografiach, zwierzęta oraz eleganckie przedmioty. Ten szum dostarczany na co dzień przez internet stał się „nową normalnością”.

Jak mogę znaleźć się w centrum Twojej uwagi? Artystka nie ustawia się z okienkiem fotograficznym swojego smartfona przed lustrem, ani nie fotografuje swojej twarzy z egzotycznym daniem w pięknej restauracji jak to zwykle czynimy w mediach społecznościowych. Ona w bezpośredni sposób obnaża znaczenie naszych desperackich lub może jednak - odważnych działań; wskazuje na istotę internetowego życia i jednocześnie pyta o sens ciągłego skupiania na sobie uwagi. Co jest przyczyną tego fenomenu? Samotność? Może ambicje zawodowe? Czy jest to śmiały akt autoprezentacji umożliwiający zaistnienie w sferze publicznej? Każde z tych pytań pozostawia otwarte. W projekcie „Patrz na mnie” możemy być pewni jedynie deficytu uwagi innego, przytłoczonego nadmiarem informacji. 

Patrz na mnie – nieważne kim jestem, co robię – po prostu patrz. Obserwuj. Folołuj. Śledź moje stories. „Patrz na mnie”.

  • Kuratorka konkursu Aneks: Agnieszka Dela-Kropiowska
     

Patrycja Kostyra

Patrycja Kostyra - Ilustratorka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, członek Grupy Murki. Od roku 2014 zaangażowana w działania Stowarzyszenia Opolskie Lamy (m.in.: jako jeden z organizatorów Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy), a od 2017w prace przy organizacji festiwalu Nokta w ramach współpracy z Noiz Foundation. W 2018 roku nominowana w dwóch kategoriach do Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Uczestniczyła w wielu wystawach oraz projektach multimedialnych i artystycznych – w tym kilku międzynarodowych. Aktualnie prowadzi zajęcia z rysunku w Kinie Meduza, pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „9”.

 

  • Wydarzenia multimedialne

Listy -  grupowa wystawa multimedialna, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Opole, Polska, wrzesień 2017

ISVJ w Labie – VJ set/koncert, Opole, Polska, lipiec 2016

Apartament Przyszłości 2 - prezentacja multimedialnej aranżacji przestrzeni w Dobrotece, Dobrodzień, Polska, czerwiec 2016

ISVJ w Piekarni - VJ set/koncert, Opole, Polska, marzec 2016

Audiowizualny koncert zespołu Palfy Gróf - VJ perfomance/koncert, Teatr Witkacego w Zakopanem, Polska, luty 2016

Apartament przyszłości - grupowa wystawa multimedialna/mapping w Dobrotece, Dobrodzień, Polska, marzec 2015

Wolność (na 10. rocznicę wejścia Polski do Uni Europejskiej) - mapping na budynku, Opole, Polska, maj 2014

 

  • Wystawy

Ciśnienie – grupowa wystawa, Galeria ZPAP, Opole, Polska, luty 2019

Którędy do buszu? – grupowa wystawa, Galeria Panaceum, Opole, Polska, listopad 2018

Dyplomy -  grupowa wystawa absolwentów Wydziału Sztuki UO, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole, Polska, lipiec 2018

Bila Voda –grupowa wystawa po międzynarodowym plenerze malarskim, Bila Voda, Czechy, czerwiec 2018

Ilustragan 3 - grupowa wystawa ilustracji, Miejska Biblioteka Publiczna, Opole, Polska, czerwiec 2018

Poza ramą - międzynarodowa grupowa wystawa, Filharmonia Opolska/Galeria Zefiryna we Lwowie, Polska/Ukraina, marzec/kwiecień 2018

Pracownia 0.04 - grupowa wystawa grafiki, Galeria ZPAP, Opole, Polska, listopad 2017

Spojrzenie - grupowa wystawa fotografii w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii, Opolski Teatr Lalki i aktora, Polska, październik 2017

Ilustragan 2 - grupowa wystawa ilustracji, Miejska Biblioteka Publiczna, Opole, Polska, maj 2017

Rzeczy IStotne 3 - grupowa wystawa interdyscyplinarna, Filharmonia Opolska, Polska, maj 2017

Rzeczy IStotne 2 - grupowa wystawa interdyscyplinarna, Filharmonia Opolska, Polska, listopad 2016

Dyplomy - grupowa wystawa interdyscyplinarna absolwentów Instytutu Sztuki UO, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole, Polska, lipiec 2016

Silva Rerum - indywidualna wystawa ilustracji, Galeria Panaceum, Opole, Polska, kwiecień 2016

Instal-akacje 4 - grupowa wystawa rzeźby, Studenckie Centrum Kultury, Opole, Polska, luty 2016

Rzeczy IStotne -  grupowa wystawa interdyscyplinarna, Filharmonia Opolska, Polska, czerwiec 2015

 

 

 

Czas
15.03.2019 - 07.04.2019
Uwaga!
  • wernisaż - 15.03 godz.18.00,
  • wystawa czynna do 7 kwietnia.
Lokalizacja
Galeria Aneks
pl. Teatralny 12,46-045 Opole