Przejdź do treści

Otwarte wykłady. Hieronim w celi

Lokalizacja Poza GSW
Czas 08.04.2020 - 27.05.2020
Jesteś w odosobnieniu? Bądź z nami online!

HIERONIM W CELI

Czyli jak żyć w odosobnieniu

Otwarte spotkania z zakresu historii sztuki i szeroko pojętej kultury oparte na motywie Św.Hieronima w celi – jako metaforze życia opartego na kontemplacji.

W ramach cyklu spotkań online będziemy przyglądać się - przez pryzmat sztuki - obecnej sytuacji, która zmusiła nas do bycia mimowolnymi pustelnikami. Rozwijać będziemy studium przypadku, którym jest dla nas motyw św. Hieronima – pustelnika, ascety i badacza, przyglądając się jego przedstawieniom z różnych epok. Spędzając czas w izolacji, ale jednak razem, możemy zastanawiać się nad tym jak pustelnicy tacy jak Hieronim radzili sobie z odosobnieniem – co robili? Jak siedzieli? Czym się otaczali? Jak walczyli z pokusami? 

  • Spotkania odbędą się na platformie zooom. Szczegóły PONIŻEJ. 
  • Terminy spotkań:

8 kwietnia 2020, godz. 18.00

15 kwietnia 2020, godz. 18.00

22 kwietnia 2020, godz. 18.00

29 kwietnia 2020, godz. 18.00

13 maja 2020, godz.18.00

27 maja 2020, godz.18.00
 

  • Prowadzą: Gaja Karolczak, Natalia Krawczyk, Barbara Szymczak

Zawsze ujmował nas spokój wizerunków św. Hieronima –  pustelnik i naukowca, poznającego i badającego świat w zaciszu swojego pokoju, z dala od nużącego zgiełku pędzącego świata. Wizerunek studiującego mędrca, w otoczeniu pism jest symbolem medytacji, rozmyślania, zadumy ale też ciekawości świata. Ciekawość ta nie jest jednak zaspokajana w zmysłowy sposób, ale poprzez rozwój intelektualny. Vita activa vs vita contemplativa – aktywnemu udziałowi w świecie przeciwstawia się  tu lekcję z kontemplacji świata, ale czy rzeczywiście ten podział da się utrzymać?  

W obecnej sytuacji, gdy rozprzestrzeniająca się w zawrotnym tempie pandemia zahamowała globalny ruch, zamknęła nas w kraju i własnych domach, przedstawieniu św. Hieronima warto się przyjrzeć.  Wszak wizerunek mnicha zawsze funkcjonował jako motyw lajfstajlowy, odzwierciedlając nie tylko wybraną przez tytułowego bohatera drogę życia, ale też zainteresowania epoki. Podobizna postaci pochylonej nad pulpitem w mniszej celi doskonale odpowiada publikowanym obecnie w mediach społecznościowych portretom/autoportretom #pracawdomu. Przyglądając się decyzjom kompozycyjnym podjętym przez autorów dawnych przedstawień będziemy ucieleśnić, po trochu, różne modele pustelnika/ pustelniczki. Spróbujmy świeżo spojrzeć na obecny etos pracy i bycia w odosobnieniu. #hieronimwceli.

 

Gaja Karolczak – somatonautka, ukończyła Historię Sztuki, Master the Science of Performative Creativity (UAM, University of Malta) i podyplomowe Advanced Performance and Scenography Studies (apass, Brussels). Współzałożycielka Fundacji Sens Ruchu, z którą organizuje projekty badawcze i wydarzenia kulturalne. W czasach przed epidemią jej pasją i zawodem była Integracja Strukturalna. Realizuje ambitny projekt nie zdobycia Korony Gór Polskich.

 

Natalia Krawczyk – artystka i kuratorka, doktora nauk o sztuce. Na co dzień pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pływa w kąpielisku Bolko w Opolu i opiekuje się świnką morską i kotem.  Realizuje prywatną inicjatywę pn. Dom Publiczny. Realizuje ambitny projekt nie zdobycia Korony Gór Polskich.

 

Barbara Szymczak – artystka wizualna i scenografka. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim i Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zawodowo zajmuje się scenografią dla teatrów lalkowych, filmów, studiów telewizyjnych, sesji fotograficznych oraz projektowaniem wnętrz. Ostatnio ma więcej czasu na czytanie i zapisywanie snów. Realizuje ambitny projekt nie zdobycia Korony Gór Polskich.
 

INSTRUKCJA ODBIORU WYKŁADU NA ZOOMIE!

Spotkanie zaczyna się o 18.00, ale można się zalogować od 17.45

Użyj linka podanego poniżej, kiedy go klikniesz operator programu powinien zaproponować instalację – postępuj zgodnie z instrukcją:

  • W trakcie logowania wybierz opcję: Join with Audio
  • Po dołączeniu do spotkania będziesz widzieć prowadzących i gości – czasami zajmuje to chwilę, więc nie denerwuj się jeżeli od razu nie pojawia się obraz.
  • Gdyby pojawiły się problemy z połączeniem w trakcie testu możesz się z nami skomunikować również za pomocą maila nkrawczyk@galeriaopole.pl

JAKI SPRZĘT? Jeśli masz możliwość to skorzystaj z komputera, z możliwie jak największym ekranem, na smartfonach czy podobnych urządzeniach obraz może być zbyt mały.

 

* Proszę pamiętać, że spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych.

WIRTUALNY SAVOIR-VIVRE,

czyli jak zachować się podczas spotkania, żeby nie przeszkadzać innym

INNE SPRZĘTY

Biorąc udział w spotkaniu online wycisz, a najlepiej wyłącz wszystkie sprzęty grające (tv, radio, telefon)

Pamiętaj również, że jeżeli w trakcie spotkania działają inne komunikatory, generowane przez nie dźwięki będą słyszalne dla innych uczestników – najlepiej je wyłącz.

WYCISZENIE MIKROFONU (MUTE)

W programie zoom istnieje możliwość tymczasowego wyciszenia swojego mikrofonu – możesz z tego skorzystać klikając na ikonkę (mute), mikrofon powinien się wtedy świecić na czerwono.

DYSKUSJA - CZAS NA ZADAWANIE PYTAŃ

Podczas spotkania staraj się nie komentować, bo to zakłóca odbiór innym uczestnikom – na rozmowę i wymianę opinii będzie czas po zakończeniu wypowiedzi organizatorek spotkania.

Uważaj, żeby nie mówić równolegle z innymi – najlepiej poczekaj, aż osoba moderująca udzieli ci głosu

KOMENTARZE

Staraj się nie używać czatu podczas spotkania i pamiętaj, że jeżeli to zrobisz, twoje komentarze będą widoczne również dla innych uczestników.

* Przepraszamy za niedogodność związane z użytkowaniem konkretnego programu, w tym momencie nie znajdujemy lepszego rozwiązania. Wciąż jednak pracujemy nad zwiększeniem dostępności naszych działań.