Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Magda Wolnicka

Media:

Grafika Ilustracja Rysunek Design Fotografia Sztuka internetowa Sztuka wideo Instalacja Performans Taniec, edukacja artystyczna

Rok urodzenia:

1989

Związek z Opolem:

Urodziła się, mieszka i pracuje w Opolu

Wykształcenie artystyczne:

2019, 2016 - Choreografia w Centrum, Eksperymentalny Kurs Choreograficzny, Centrum w Ruchu w Warszawie

 

2014 - studia podyplomowe: Interdisciplinary Printmaking in English, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

 

2013 - studia magisterskie: Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, specjalizacje: Kuratorska oraz Projektowanie graficzne i nowe media

 

2012 - Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny, specjalizacja: Taniec Współczesny, Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

 

2011 - studia licencjackie: Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, specjalizacje: Pedagogika oraz Reklama wizualna

 

2009 - Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Jana Cybisa w Opolu

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • Współtworzy opolskie środowisko artystyczne. Chętnie współpracuje z innymi artystami, bierze udział w wystawach i projektach (min. "PANACEUM. Lek na wszystko" wystawa Magdy Wolnickiej i Marii Bitki w Galerii Panaceum w Opolu, "Miejska legenda. DEkonstrukcja", "Logographers / Logografowie" Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, "Ilustragan" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu).
  • Członkini żeńskiej drużyny artystyczno-sportowej SAPERKI z Opola aktywnie łączącej sztukę ze sportem (szport). Od swojego zawiązania w 2016 roku Saperki wykonały serię performensów pod hasłem “Instruktaż aktywnego uczestnictwa w kulturze”, zrealizowały cykl filmów wyemitowanych na kanale TVP Kultura w programie Kultura Fizyczna oraz wzięły udział w projekcie “Kozanów - w poszukiwaniu cudownego”. Istotnym działaniem Saperek był udział w programie MOSTY będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. Artystki wybrały się w podróż kajakami po Odrze by zwrócić uwagę na opolskich twórców oraz by scementować przyjaźń pomiędzy mieszkańcami Opola i Wrocławia. Akcja zakończyła się sukcesem.
  • Od 2015 roku współpracuje jako performerka przy produkcji spektakli dla najnajmłodszych, kilkumiesięcznych widzów: “LABirynt” (2015), “KUUKI” (2017), “Łaskotki” (2017), “Chodzi o to” (2018). Interaktywna instalacja CHODZI O TO (reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu) skierowana do najnajmłodszych widzów (dzieci w wieku od 3-36 miesięcy i towarzyszących im dorosłych) otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Opolskiego “Złota Maska” za rok 2018 w kategorii: Wydarzenie Offowe.
  • Od 2014 roku związana zawodowo z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu (projektowanie graficzne, projekty kuratorskie, edukacja ruchowa). Prowadziła grupę amatorów ruchu Chór Ruchowy GSW oraz cykl zajęć pod hasłem Oczopląs. Zrealizowała cykl wystaw i warsztatów SITO promujących opolskich ilustratorów.
  • Zajmuje się projektowaniem graficznym i edukacją artystyczną. Prowadzi warsztaty taneczne w oparciu o improwizację ruchową dla dzieci i dorosłych. Współpracowała min. z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, Festiwalem Sztuka Szuka Malucha w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

  • sztuki wizualne -> doświadczenie
  • tworzenie przestrzeni do spotkań
  • działanie możliwe dzięki/pomimo ograniczeniom
     

narzędzia:

taniec - improwizacja ruchowa, performance, design, edukacja artystyczna, fotografia, video, rysunek, wyobraźnia, zabawa i przyjemność

 

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

taniec w Tel-Avivie, życie na Okinawie, pływanie

Kontakt:

magdawolnicka@op.pl