Magda Wolnicka
Media:
Rok urodzenia:
Związek z Opolem:
Wykształcenie artystyczne:
2019, 2016 - Choreografia w Centrum, Eksperymentalny Kurs Choreograficzny, Centrum w Ruchu w Warszawie
2014 - studia podyplomowe: Interdisciplinary Printmaking in English, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
2013 - studia magisterskie: Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, specjalizacje: Kuratorska oraz Projektowanie graficzne i nowe media
2012 - Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny, specjalizacja: Taniec Współczesny, Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
2011 - studia licencjackie: Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, specjalizacje: Pedagogika oraz Reklama wizualna
2009 - Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Jana Cybisa w Opolu
Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:
- Współtworzy opolskie środowisko artystyczne. Chętnie współpracuje z innymi artystami, bierze udział w wystawach i projektach (min. "PANACEUM. Lek na wszystko" wystawa Magdy Wolnickiej i Marii Bitki w Galerii Panaceum w Opolu, "Miejska legenda. DEkonstrukcja", "Logographers / Logografowie" Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, "Ilustragan" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu).
- Członkini żeńskiej drużyny artystyczno-sportowej SAPERKI z Opola aktywnie łączącej sztukę ze sportem (szport). Od swojego zawiązania w 2016 roku Saperki wykonały serię performensów pod hasłem “Instruktaż aktywnego uczestnictwa w kulturze”, zrealizowały cykl filmów wyemitowanych na kanale TVP Kultura w programie Kultura Fizyczna oraz wzięły udział w projekcie “Kozanów - w poszukiwaniu cudownego”. Istotnym działaniem Saperek był udział w programie MOSTY będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. Artystki wybrały się w podróż kajakami po Odrze by zwrócić uwagę na opolskich twórców oraz by scementować przyjaźń pomiędzy mieszkańcami Opola i Wrocławia. Akcja zakończyła się sukcesem.
- Od 2015 roku współpracuje jako performerka przy produkcji spektakli dla najnajmłodszych, kilkumiesięcznych widzów: “LABirynt” (2015), “KUUKI” (2017), “Łaskotki” (2017), “Chodzi o to” (2018). Interaktywna instalacja CHODZI O TO (reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu) skierowana do najnajmłodszych widzów (dzieci w wieku od 3-36 miesięcy i towarzyszących im dorosłych) otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Opolskiego “Złota Maska” za rok 2018 w kategorii: Wydarzenie Offowe.
- Od 2014 roku związana zawodowo z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu (projektowanie graficzne, projekty kuratorskie, edukacja ruchowa). Prowadziła grupę amatorów ruchu Chór Ruchowy GSW oraz cykl zajęć pod hasłem Oczopląs. Zrealizowała cykl wystaw i warsztatów SITO promujących opolskich ilustratorów.
- Zajmuje się projektowaniem graficznym i edukacją artystyczną. Prowadzi warsztaty taneczne w oparciu o improwizację ruchową dla dzieci i dorosłych. Współpracowała min. z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, Festiwalem Sztuka Szuka Malucha w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:
- sztuki wizualne -> doświadczenie
- tworzenie przestrzeni do spotkań
- działanie możliwe dzięki/pomimo ograniczeniom
narzędzia:
taniec - improwizacja ruchowa, performance, design, edukacja artystyczna, fotografia, video, rysunek, wyobraźnia, zabawa i przyjemność
Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:
taniec w Tel-Avivie, życie na Okinawie, pływanie