Przejdź do treści

Anna Żołędź

Media:

Design Fotografia Rzeźba Instalacja

Rok urodzenia:

1967

Związek z Opolem:

Jestem rodowitą Opolanką. Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Członkini Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego gdzie w latach 2010 do 2016 pełniłam kolejno, funkcję vice prezesa i prezesa. Mieszkam i pracuję w Opolu

Wykształcenie artystyczne:

1993- Dyplom na wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • Opolski Garaż Sztuki i przyjaciele, wystawa zbiorowa, Galeria Mlejn, Ostrava, 2008
  • Salon Jesienny, kilkakrotny udział w wystawach zbiorowych, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu (2014 – 2018, Nagroda Prezydenta Miasta Opole w 2014)
  • Miejska legenda - DEkonstrukcja, wystawa zbiorowa, kolaboracja z Magdaleną Żołędź, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, 2017.
  • Zimowy Las Sztuki, wystawa zbiorowa, Teatr Eko Studio (2011, 2013, 2014)
  • Prezes Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego (zorganizowałam 81 wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Filharmonii Opolskiej, Galerii BP Atelier Bolesława Polnara, MBP Opole; wielokrotny udział w Opolskim Festiwalu Fotografii; liczne warsztaty, m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, WBP Opole; projekty dofinansowane z budżetu miasta Opole, m.in. OPOLE KULTURALNE, OPOLE OBIEKTYWNIE. W 2016 roku reaktywowałam Galerię BP Atelier Bolesława Polnara ( Galeria A- Kwadrat ). Wydarzenie to było częścią piątej edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Inspirację najczęściej czerpię z natury, a tworzenie jest dla mnie przede wszystkim procesem poznawczym i poszukiwaniem nowych bytów w równoległych przestrzeniach mojego życia. Szczególnie ważna jest dla mnie refleksja i wspomnienie. Nie jestem przywiązana do konkretnego stylu czy techniki.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Podróże - te rzeczywiste i w przestrzeniach nierzeczywistych. Jestem miłośniczką kina i wycieczek rowerowych. Jako wolontariuszka pomagam w opolskim schronisku dla zwierząt.

Kontakt:

anna.zoledz@gmail.com