Przejdź do treści

Mirela Bukała

Media:

Malarstwo Ilustracja Rysunek

Rok urodzenia:

1992

Związek z Opolem:

Kiedyś studiowałam, teraz zamieszkuję

Wykształcenie artystyczne:

Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Sztuki UO (2011-2016)

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • Udział w licznych wystawach rysunku satyrycznego m.in. Cztery Pory Karykatury (Polska), On the Road (Włochy), World Humour Awards (Włochy), Lipstic, Pencil and PMS (Brazylia)
  • Wystawa indywidualna "Lament" w Studenckim Centrum Kultury w Opolu (2015)
  • Stypendium Fundowane Achima Gabora dla najlepszego studenta Instytutu Sztuki (2015)
  • Nagrody: II miejsce w konkursie Disconnected/ 799 lat Opola (2016); II Wyróżnenie w konkursie na ilustrację do tekstów Jeremiego Przybory (2016), III miejsce w konkursie Cztery Pory Karykatury (edycja Jesienna i Zimowa 2017), Nagroda Specjalna MCC Conference Centre & Hotel Mazurkas w konkursie Cztery Pory Karykatury; II Miejsce w konkursie na Ilustrację do tekstów Jeremiego Przybory (2018); Nagroda Narodowego Banku polskiego w XXII wartym Międzynarodowym Konkursie na rysunek satyryczny Zielona Góra (2020)
  • Udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach rysunku i malarstwa: Z Inspiracji Twórczością Beksińskiego (Częstochowa); Wolność i Zniewolenie (Opole); Drogi do Wolności (Oleśnica); Ilustragan (Opole), Rzeczy IStotne (Opole), Ulica Themersonów (Płock), Promocje 2016 (Legnica); Źródła (Opole)

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Swoją artystyczną działalność skupiam głównie wokół tradycyjnych mediów, takich jak malarstwo i rysunek. Tematy wykorzystane w mojej twórczości nawiązują do relacji międzyludzkich, problemów życia doczesnego i niepokojów dotyczących zarówno społeczeństwa jak i pojedynczych jednostek. Zainteresowanie owa tematyką i zamiłowanie do formalnej deformacji rysowanych postaci poprowadziło mnie w kierunku karykatury i satyry. Często inspiruję się również motywami mitologicznymi, biblijnymi czy fragmentami literatury.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

W wolnych chwilach zajmuję się rękodziełem, szyję, piłuję, kleję, woskuję. Robię drewniane łóżka dla psów, pudełeczka, maskotki i poduszki. Poświęcam również sporo uwagi biografiom wielkich, inspirujących ludzi. Na moim regale jest kolekcja książek o potężnych osobowościach, począwszy od Napoleona przez Rasputina, Freddiego Mercurego, Picassa, Bułhakowa po Tamarę Łępicką i Olgę Boznańską.

Kontakt:

m.bukala92@gmail.com

Strona internetowa: