Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ada Birecka

Media:

Malarstwo Ilustracja Rysunek tatuaż, haft

Rok urodzenia:

1992

Związek z Opolem:

Tu się urodziłam i wychowałam. Czasem tu jestem, czasem mnie nie ma, ale zawsze wracam.

Wykształcenie artystyczne:

2014 - 2016 Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, studia magisterskie, kierunek: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych

2012 - 2013 Accademia di Belle Arti di Carrara, Włochy, stypendium w ramach programu Erasmus

2011 - 2014 Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, studia licencjackie, kierunek: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • 2018 – Unconvention - Contemporary Tattoo Festival, Lizbona
  • 2017 - 2018 - Działalność w grupie street-artowej MURKI
  • 2016 – I Nagroda w konkursie dla młodych twórców „Nowe Opole II Edycja”, organizowanym przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu
  • 2015 – Nominacja graficzna w konkursie Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do książki „Bajki – Fables La Fontaine” Wydawnictwa Widnokrąg.
  • 2012 – 2017 – Wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i za granicą, m.in. „Najlepsze Dyplomy Sztuki Mediów” w ramach 17. Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 DRAFT SYSTEMS (2017); „Salon Ilustratorów” Poznań (2017); Wystawa indywidualna „Pomiędzy Ja a Mnie” Galeria Aneks w Opolu (2016); Wystawa indywidualna „Co się dzieje kiedy za dużo..” Centrum Promocji Młodych w Częstochowie (2016); „Transmission Art Festival” Karlsruhe/Ateny (2016); „Rzeczy” Łódź (2016), „Schools of arts vol. IV” Drezno/Łódź (2015).

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Tworzę swoje wymarzone światy.

Lubię opowiadać historie proste i uniwersalne w odbiorze. Staram się wskazywać na bliskie mi wartości, takie jak wspólne dobro, miłość, empatia, tolerancja, szacunek do bliźniego, współczucie czy wdzięczność. Szczególnie ważne dla mnie jest, by te wartości zestawiać z podmiotami, które w naszej rzeczywistości są często dyskryminowane, stawiane na drugim planie.. takie jak szeroko pojęty „inny” czy też rośliny i zwierzęta.

Od kilku lat tworzę i pracuję głównie w świecie tatuażu i ilustracji. maluję obrazy i ściany, rysuję komiksy, haftuję.

Malarstwo i rysunek towarzyszą mi od lat. Natomiast tatuaż wkroczył do mojego życia kilka lat temu, otwierając dla mnie zupełnie nowe okno twórczości, w którym mam okazję (dosłownie) komunikować się z ”płótnem”. Każdy tatuaż jest w jakimś sensie odzwierciedleniem danej osoby, przelanym przez moją wrażliwość. Każde spotkanie jest dla mnie ważne i inspirujące.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Podróże – te bliskie i dalekie, geograficzne oraz te bardziej statyczne, umysłowe.

Fascynuje mnie dogłębnie natura i jej potęga, mądrość kosmosu i rdzennych ludności Ziemi, a także siła ludzkich serc, jeśli zdejmie się z nich kajdany krzywdy i strachu.

Kontakt:

adabirecka@gmail.com

Strona internetowa: