Przejdź do treści

Ada Birecka

Media:

Malarstwo Ilustracja Rysunek tatuaż, haft

Rok urodzenia:

1992

Związek z Opolem:

Tu się urodziłam i wychowałam. Czasem tu jestem, czasem mnie nie ma, ale zawsze wracam.

Wykształcenie artystyczne:

2014 - 2016 Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, studia magisterskie, kierunek: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych

2012 - 2013 Accademia di Belle Arti di Carrara, Włochy, stypendium w ramach programu Erasmus

2011 - 2014 Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, studia licencjackie, kierunek: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • 2018 – Unconvention - Contemporary Tattoo Festival, Lizbona
  • 2017 - 2018 - Działalność w grupie street-artowej MURKI
  • 2016 – I Nagroda w konkursie dla młodych twórców „Nowe Opole II Edycja”, organizowanym przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu
  • 2015 – Nominacja graficzna w konkursie Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do książki „Bajki – Fables La Fontaine” Wydawnictwa Widnokrąg.
  • 2012 – 2017 – Wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i za granicą, m.in. „Najlepsze Dyplomy Sztuki Mediów” w ramach 17. Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 DRAFT SYSTEMS (2017); „Salon Ilustratorów” Poznań (2017); Wystawa indywidualna „Pomiędzy Ja a Mnie” Galeria Aneks w Opolu (2016); Wystawa indywidualna „Co się dzieje kiedy za dużo..” Centrum Promocji Młodych w Częstochowie (2016); „Transmission Art Festival” Karlsruhe/Ateny (2016); „Rzeczy” Łódź (2016), „Schools of arts vol. IV” Drezno/Łódź (2015).

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Tworzę swoje wymarzone światy.

Lubię opowiadać historie proste i uniwersalne w odbiorze. Staram się wskazywać na bliskie mi wartości, takie jak wspólne dobro, miłość, empatia, tolerancja, szacunek do bliźniego, współczucie czy wdzięczność. Szczególnie ważne dla mnie jest, by te wartości zestawiać z podmiotami, które w naszej rzeczywistości są często dyskryminowane, stawiane na drugim planie.. takie jak szeroko pojęty „inny” czy też rośliny i zwierzęta.

Od kilku lat tworzę i pracuję głównie w świecie tatuażu i ilustracji. maluję obrazy i ściany, rysuję komiksy, haftuję.

Malarstwo i rysunek towarzyszą mi od lat. Natomiast tatuaż wkroczył do mojego życia kilka lat temu, otwierając dla mnie zupełnie nowe okno twórczości, w którym mam okazję (dosłownie) komunikować się z ”płótnem”. Każdy tatuaż jest w jakimś sensie odzwierciedleniem danej osoby, przelanym przez moją wrażliwość. Każde spotkanie jest dla mnie ważne i inspirujące.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Podróże – te bliskie i dalekie, geograficzne oraz te bardziej statyczne, umysłowe.

Fascynuje mnie dogłębnie natura i jej potęga, mądrość kosmosu i rdzennych ludności Ziemi, a także siła ludzkich serc, jeśli zdejmie się z nich kajdany krzywdy i strachu.

Kontakt:

adabirecka@gmail.com

Strona internetowa: