Przejdź do treści

Ewelina Kędzia

Media:

Grafika Ilustracja

Rok urodzenia:

1996

Związek z Opolem:

Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego i mieszkanka Opola

Wykształcenie artystyczne:

Ewelina Kędzia związana jest z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Swoja twórczość połączyła z Opolem wybierając się do niego w 2015 roku na studia licencjackie, a po trzech latach magisterskie, które ukończyła w 2020 roku uzyskując tytuł magistra sztuki.

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Benq na projekt ilustrowanego wygaszacza ekranu w 2019 r.
  • Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na plakat ''Srebro/Silver'' w Legnicy w 2019 r.
  • Udział w 16 Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego Młodych Rzeszów-Koszyce 2019
  • Udział w Międzynarodowym projekcie ''PrintCard'' Wrocław w 2019 r.
  • Wyróżnienie w konkursie na ''Kartki z Opola 2018'' Stowarzyszenia OPAK

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Autorka stara się brać aktywny udział w życiu kulturalnym Opola. Angażuje się w projekty prowadzone na terenie miasta, dzięki czemu w 2018 roku można było zobaczyć zaprojektowaną przez nią pocztówkę reklamującą Opole, czy też plakat promujący sztukę ,,Książę i prawda’’ Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. W 2018 roku również jej prace można było zobaczyć na ulicach miasta, ponieważ stworzyła identyfikację Dni Opola 2018. W swoich ilustracjach często porusza tematykę kobiecości i ciała. Jej bohaterki nie są postaciami wyidealizowanymi, przez co łatwiej się z nimi zidentyfikować. Uzupełnieniem ilustracji jest bogata roślinność, tak często utożsamiana z kobiecą naturą. Projekty nie są jednak pozbawione humoru i delikatnego mrugnięcia okiem, dzięki czemu ich odbiór jest jeszcze przyjemniejszy. Jej marzeniem jest współpraca z wydawcami przy tworzeniu książek dla młodych i starszych czytelników. Marzenia powoli się spełniają i pod koniec 2020 roku ukaże się jej pierwsza publikacja we współpracy z Magdaleną Schatt.

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Poza sztuką artystka umiłowała sobie kolarstwo szosowe, które daje jej niesamowitą radość, wolność i odprężenie. W ciepłe dni, można więc ją spotkać na rowerze, eksplorującą ulice Opola.

Jest również wegetarianką i miłośniczką zwierząt, co przekłada się na jej zaangażowanie w projekty mające na celu poprawić dobrostan zwierząt, lub tez szerzyć wiedzę na temat roślinnej diety, czego może być przykładem książka kucharska, którą stworzyła we współpracy z Kampanią Otwartych Klatek ''RoślinnieJemy''.

Kontakt:

ewelina.kedzia@gmail.com