Przejdź do treści

Paulina Piórkowska

Media:

Sztuka wideo Performans sztuka partycypacyjna, działania animacyjne, animacja społeczna

Rok urodzenia:

1995

Związek z Opolem:

Urodzona w Opolu.

Wykształcenie artystyczne:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Opolu (2008-2014) oraz studiów licencjackich na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - specjalność krytyka i promocja sztuki (2014-2017). Obecnie studiuje na Wydziale Nauk Edukacyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Resocjalizacja z elementami kryminologii.

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • W latach 2019-2020 była członkinią Galerii Sandra, w ramach której odbyło się kilka wystaw, m.in. Tymczas - Letnia Rezydencja Galerii Sandra w Galerii Miejskiej Arsenał, w ramach której współorganizowała spotkanie Viva la revolucion czyli tworzymy tymczasową strefę autonomiczną (2020).
  • Została zaproszona do miedzynarodowego festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej OPEN CITY w Lublinie gdzie zaprezentowała pracę przy współpracy z Marszem Równości (2019).
  • Współtwórczyni projektu interaktywnego oraz zina Dziewczyństwo, który zaprezentowany został w Scenie Roboczej w Poznaniu, lokalu_30 w Warszawie oraz na wydarzeniu #Think Pink we Wrocławiu (2017) i wystawie Zrób to sama w Fundacji Nośna w Krakowie (2018). Kolektyw Dziewczyństwo wraz z berlińskim kolektywem COVEN współtworzył wystawę BEDTIME w Galerii Miejskiej Arsenał (2018).
  • Członkini grupy Pracownia Studencka Monitor, która została laureatką nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w festiwalu Młode Wilki, organizowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie (2018).
  • Laureatka konkursu Aneks - konkurs dla młodych artystów organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, w ramach którego została zorganizowana jej indywidualna wystawa "Czego to ludzie nie wymyślą" w Galerii Aneks (2017).

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Działa jako artystka, animatorka kultury, aktywistka, organizatorka wydarzeń edukacyjnych oraz artystycznych. W swoich działaniach często pracuje w kontekście nierówności społecznej i wykluczenia, starając się włączać grupy dysfunkcyjne w trudno dostępne im obszary. Posługuje się narzędziami na styku sztuki, animacji oraz edukacji.

Obecnie współpracuje z Fundacją Lue Lu zajmującą się sztuką outsider art.

W latach 2017-2020 współpracowała z Galerią TAK w Poznaniu. Była koordynatorką projektów 100% codzienności (2019), Brut Now (2018), w ramach których odbywały się wystawy, pokazy filmowe, spotkania edukacyjne. Współprowadziła warsztaty artystyczne dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Współkuratorowała wystawy: Sygnalista Macieja Olszewskiego (2018), Hi, how’re you Mikołaja Tkacza oraz Daniela Johnstona (2019).

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Poza działaniami w polu sztuki angażuje się w działania aktywistyczne, wspierając ruch ekologiczny oraz feministyczny.

Kontakt:

pulkapiorkowska@gmail.com