Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Paulina Piórkowska

Media:

Sztuka wideo Performans sztuka partycypacyjna, działania animacyjne, animacja społeczna

Rok urodzenia:

1995

Związek z Opolem:

Urodzona w Opolu.

Wykształcenie artystyczne:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Opolu (2008-2014) oraz studiów licencjackich na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - specjalność krytyka i promocja sztuki (2014-2017). Obecnie studiuje na Wydziale Nauk Edukacyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Resocjalizacja z elementami kryminologii.

Doświadczenie zawodowe, w tym osiągnięcia z dziedziny sztuki, publikacje:

  • W latach 2019-2020 była członkinią Galerii Sandra, w ramach której odbyło się kilka wystaw, m.in. Tymczas - Letnia Rezydencja Galerii Sandra w Galerii Miejskiej Arsenał, w ramach której współorganizowała spotkanie Viva la revolucion czyli tworzymy tymczasową strefę autonomiczną (2020).
  • Została zaproszona do miedzynarodowego festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej OPEN CITY w Lublinie gdzie zaprezentowała pracę przy współpracy z Marszem Równości (2019).
  • Współtwórczyni projektu interaktywnego oraz zina Dziewczyństwo, który zaprezentowany został w Scenie Roboczej w Poznaniu, lokalu_30 w Warszawie oraz na wydarzeniu #Think Pink we Wrocławiu (2017) i wystawie Zrób to sama w Fundacji Nośna w Krakowie (2018). Kolektyw Dziewczyństwo wraz z berlińskim kolektywem COVEN współtworzył wystawę BEDTIME w Galerii Miejskiej Arsenał (2018).
  • Członkini grupy Pracownia Studencka Monitor, która została laureatką nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w festiwalu Młode Wilki, organizowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie (2018).
  • Laureatka konkursu Aneks - konkurs dla młodych artystów organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, w ramach którego została zorganizowana jej indywidualna wystawa "Czego to ludzie nie wymyślą" w Galerii Aneks (2017).

Charakter twórczości, w tym media, problematyka, tematyka prac:

Działa jako artystka, animatorka kultury, aktywistka, organizatorka wydarzeń edukacyjnych oraz artystycznych. W swoich działaniach często pracuje w kontekście nierówności społecznej i wykluczenia, starając się włączać grupy dysfunkcyjne w trudno dostępne im obszary. Posługuje się narzędziami na styku sztuki, animacji oraz edukacji.

Obecnie współpracuje z Fundacją Lue Lu zajmującą się sztuką outsider art.

W latach 2017-2020 współpracowała z Galerią TAK w Poznaniu. Była koordynatorką projektów 100% codzienności (2019), Brut Now (2018), w ramach których odbywały się wystawy, pokazy filmowe, spotkania edukacyjne. Współprowadziła warsztaty artystyczne dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Współkuratorowała wystawy: Sygnalista Macieja Olszewskiego (2018), Hi, how’re you Mikołaja Tkacza oraz Daniela Johnstona (2019).

Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką:

Poza działaniami w polu sztuki angażuje się w działania aktywistyczne, wspierając ruch ekologiczny oraz feministyczny.

Kontakt:

pulkapiorkowska@gmail.com