Przejdź do treści

Opawska szkoła fotografii

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 29.10.2021 - 28.11.2021

30 lat Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie

Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie jest często określany jako „Opawska szkoła fotografii”. Dlatego zdecydowaliśmy się tak właśnie zatytułować organizowaną w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu wystawę, która z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, upamiętnia 30. rocznicę powstania instytutu. Po prezentacji w 2016 roku wystawy „Na pierwszy rzut oka. Wybór z czeskiej fotografii XX i XXI wieku” pokazanej w Muzeum Śląska Opolskiego, po raz drugi Opolski Festiwal Fotografii obszernie przybliża widzom prace fotograficzne z Czeskiej Republiki. Jednak w przypadku tej wystawy bogato reprezentowana jest twórczość nie tylko czeskich i słowackich, ale także polskich absolwentów i studentów.

Jednym z pierwszych kierunków, które można było studiować na nowym wydziale w Opawie – początkowo był on częścią Uniwersytetu Masaryka w Brnie, a sam Uniwersytet Śląski powstał dopiero rok później – była fotografia. W tym czasie we wszystkich krajach postkomunistycznych można było studiować fotografię tylko na FAMU w Pradze i na Hochschule für Grafik und Buchkunst (HGB) w Lipsku. Zgłosiło się wielu kandydatów, ale na początku szkoła nie mogła zaoferować im niemal nic poza dobrymi nauczycielami i jednym biurem. Stopniowo jednak zbudowano studio zdjęciowe, profesjonalną bibliotekę, salę komputerową czy obszerny magazyn. Co najważniejsze, w instytucie powstał świetny zespół pedagogów, w skład którego wchodzili zarówno wybitni fotografowie różnych pokoleń i różnych orientacji twórczych, jak i eksperci z innych dziedzin, takich jak socjologia, typografia czy historia sztuki. Wchodzący w skład grona pedagogicznego nauczyciele wzajemnie się szanowali, a często nawet przyjaźnili, a zatem naturalnie taka przyjazna i nieformalna atmosfera została przeniesiona na studentów. Wiele osób, które wcześniej się nie znały, często, właśnie w instytucie, zaprzyjaźniły się na całe życie.

Instytut Twórczej Fotografii to renomowana marka nie tylko w Republice Czeskiej, ale także w krajach ościennych. Wśród jego studentów nie brakuje znanych nazwisk. Pomiędzy absolwentami instytutu możemy dziś znaleźć dziekana wydziału sztuki i wielu nauczycieli zarówno uniwersytetów, jak i szkół średnich, zwycięzców pierwszych nagród konkursu World Press Photo, zdobywców głównych nagród Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters czy nominowanego członka legendarnej agencji Magnum. Są wśród nich twórcy, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach, szefowie galerii fotograficznych oraz kilkudziesięciu fotografów, którzy doskonale radzą sobie na rynku fotografii artystycznej i komercyjnej.

Główną częścią wystawy są prace obecnych studentek /studentów oraz młodych absolwentek/absolwentów powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat, które minęły od poprzedniej wystawy o charakterze podsumowującym, a zatytułowanej „Ćwierćwiecze ITF”. W specjalnej projekcji przypominamy prace niektórych wybitnych absolwentek i absolwentów z poprzednich okresów. W instytucie duży nacisk kładzie się na historię i teorię fotografii. Najlepiej świadczą o tym obszerne końcowe prace teoretyczne, z których wiele znacząco wzbogaca historiografię fotografii. Wszystkie prace są publicznie dostępne nie tylko w bibliotekach, ale także na stronie: www.itf.cz. Niektóre z nich udało się opublikować w formie książkowej. Dlatego wystawa obejmuje również teoretyczne prace licencjackie i magisterskie, książki i katalogi studentów i pedagogów.

  • Zapraszamy na wernisaż wystawy 29. 10. g.18.00. 
  • Wystawa czynna codziennie do 28.11.21 r. oprócz 1 oraz 24.11.2021 r.
    18 listopada od g.17.00 do 20.00 w salach górnych będą odbywać się warsztaty taneczne. Wystawa w tym czasie jest dostępna bezpłatnie (zakłócenia w oglądaniu). 
  • Kuratorzy wystawy: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Michał Szalast
  • Koordynacja: Joanna Filipczyk
  • Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Czeskiej
  • Wystawa realizowana w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii

Autorki i autorzy reprezentowani na wystawie

Michał Adamski

Jan Brykczyński

Eva Bystrianská

Hana Connor + Filip Jandourek

Karolina Ćwik

Jacenty Dędek

Ireneusz Doroźański

Krystyna Dul

Ondřej Durczak

Paweł Dusza

Jan Dytrych

Mariusz Forecki

Roman Franc

Pawel Frenczak

Piotr Gaska

Iwona Germanek

Arkadiusz Gola

Krzysztof Gołuch

Leszek Górski

Piotr Góryjowski

Anna Grzelewska

Dorota Holubová

Lukáš Horký

Daniel Husták

Damian Chrobak

Daria Izworska

Martin Janošek

Jadwiga Janowska

Wiktor Jaworski

Petra Jeřábková

Tomasz Jodlowski

Tomasz Jan Kawecki

Rafał Klimkiewicz

Pavel Kopřiva

Peter Korček

Vladimíra Kotra

Bartłomiej Kręzolek

Katarzyna Kruk

Marcin Kruk

Anna Veronika Křížová

Adrian Lach

Arkadiusz Ławrywianiec

David Macháček

Oldřich Malachta

Andrea Malinová

Marek Matuštík

Rafał Milach

Kostancja Nowina Konopka

Martina Koubková

Mateusz Kowalik

Artur Ostafin

Eduard Palíšek

Jan Pecháček

Jerzy Piątek

Katarína Pleskot Kollárová

Krzysztof Racoń

Bára Reichová

Michał Sita

David Sládek

Michaela Spurná

Jakub Stanek

Kacper Stolorz

Kateřina Sýsová

Michał Szalast

Marta Szymanowska

Ewelina Szyszka

Adrián Švec

Lukáš Tofan

Tomasz Tyndyk

Kristýna Vacková

David Váňa

Zuzana Veselá

Petra Vlčková

Roman Vondrouš

Martin Vopálenský

Dominik Wojciechowski

Karolina Wojtas

Alicja Wróblewska

Adrian Wykrota

Dariusz Zakrzewski

Aleksandra Zegar

Miroslav Zeman

Jiří Žižka

i inni


Dostępność wystawy 

Wystawa znajduje się w głównym budynku Galerii Sztuki Współczesnej; zajmuje salę w piwnicy, na parterze oraz na pierwszym piętrze. Przestrzeń piwnicy oraz piętra niedostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Toaleta niedostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieje możliwość wniesienia osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszającą się na wózku, na piętro oraz do sali w piwnicy (informacja w recepcji galerii, poziom parteru).

Na wystawie prezentowane są fotografie, książki oraz projekcja wideo. W ramach programu towarzyszącego wystawie odbędzie się oprowadzanie tłumaczone na polski język migowy w dniu 3 listopada o g.18.00 oraz oprowadzanie z audiodeskrypcją w dniu 9 listopada o g.18.00.


Program towarzyszący wystawie

  • 3.11.2021 (środa), godz. 18:00
    Oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na polski Język Migowy.

  • 7.11.2021 (niedziela), godz. 16:00
    Fotografując demokrację. Wokół książki "Strajk" Rafała Milacha.
    Spotkanie z udziałem Katarzyny Sagatowskiej (galeria Jednostka) i Rafała Milacha.

  • 9.11.2021 (wtorek), godz. 18:00
    Oprowadzanie po wybranych fragmentach wystawy Opawska szkoła fotografii z audiodeskrypcją. Po oprowadzaniu zapraszamy na aukcję charytatywną pod hasłem dotknij sztuki! na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku.

  • 10.11.2021 (środa), godz. 18:00
    Oprowadzanie po wystawie w języku angielskim.

  • 14.11.2021 (niedziela), godz. 16:00
    Oprowadzanie po wystawie.

  • 17.11.2021 (środa), godz. 18:00
    Fotografia dokumentalna – książka jako forma publikacji.
    Spotkanie z Arkadiuszem Golą (ITF w Opawie).

  • 21.11.2021 (niedziela), godz. 16:00
    Oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na język rosyjski.

  • 25.11.2021 (czwartek), godz. 18:00
    Warsztaty fotograficzne Jak zrobić dobre zdjęcie, Fundacja 2.8.

  • 28.11.2021 (niedziela), godz. 16:00
    Finisaż wystaw fotograficznych "Menady" oraz "Opawska szkołą fotografii" z udziałem Magdy Hueckel, Katarzyny Sagatowskiej oraz przedstawicieli Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie. 


RUS

Опавская школа фотографии

Выставка в Галерее Современного Искусства в Ополе организована в честь 30-ти летия Института Творческой Фотографии Силезского университетa в Опаве.

Институт Творческой Фотографии (также Опавская Школа Фотографии) это известный бренд не только в Чешской Республике, но и в соседних странах. Среди его учеников хватает известных имён. Сегодня, среди выпускников института можно найти профессоров университетов и учителей школ. А так же первых победителей в конкурсе World Press Photo, завоевателей главных наград Oscar Barnack Award и Hesselblad Master, номинированого члена международной агенции Мagnum.

Среди них есть люди, работы которых выставлялись в Париже, Музее Изящных искусств в Бостоне, Музее Людвига в Кёльне, Токийском музее фотографии и других престижных учреждениях. Владельцы фотогалерей совместно с десятками фотографов, отлично разбираются в рынке художественной и коммерческой фотографии.

Главной частью выставки являются работы нынешних студентов и молодых выпускников, созданные за последние пять лет. В специальной проекции мы напоминаем о работах выдающихся выпускников предыдущих лет. Также выставка охватывает теоритические дипломные работы, книжки и каталоги студентов и педагогов чешского университета.

Приглашаем в GSW (Galeria Sztuki Współczesnej) на прекрасную фотовыставку!

Открытие: 29.10 (пятница), 18:00

Проведение выставки на русском языке : 21.11 (воскресенье), 16:00

Выставка работает каждый день до 28.11.2021 с 12:00 до 20:00

НЕ РАБОТАЕТ 01.11 и 24.11