Przejdź do treści

Ogród sekretów. Maria Bitka

Lokalizacja Poza GSW
Czas 13.05.2022

Ogród sekretów

PERFORMANS Marii Bitki

Gdzie? ul. Powstańców Śląskich (obok wiaduktu), realizacja Park Nadodrzański (wylot ul. Kropidły).

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wydarzenie o charakterze efemerycznym, które odbywa się w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki.

W pieśniach ludowych znany jest motyw, w którym kwiaty wyrastają na miejscu, gdzie sekretnie próbowano ukryć ślady zbrodni. Prawda wychodzi na jaw przyjmując formę kwiatu. Pod powierzchnią ziemi, w ukryciu, nasionko kiełkuje - "umiera" aby pęd nowo powstałej rośliny przebił się do światła...

Zapraszam mieszańców Opola, a w szczególności Wyspy Pasieki do stworzenia "ogrodu sekretów". Można przynieść ze sobą łopatkę i konewkę z wodą. Organizator przygotuje nasiona.

Uwaga! W trakcie działania artystka wchodzić będzie w bezpośredni kontakt z publicznością - jeśli ktoś z Państwa nie życzy sobie takiego kontaktu prosimy o założenie maseczki, będzie to sygnałem dla artystki, aby utrzymać odpowiedni dystans.

Maria Bitka
ur. 1986r artystka, doktorantka ASP we Wrocławiu. Absolwentka ASP w Krakowie i Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Opolskim, w trakcie studiów przebywała na stypendiach na Universidad Nacional de Artes w Buenos Aires, Academy of Art Architecture ahd Design w Pradze oraz na Art Instytut w Indiana University of Pennsylwania w USA. Posługuje się różnymi mediami, tworzy performance, instalacje, obiekty, często dokumentacja jej działań staje się równoprawnym utworem artystycznym. Dużą wagę przywiązuje do procesu powstawania swoich prac nie lekceważąc jednak wizualnej /zmysłowej atrakcyjność swoich realizacji.
Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego „Niezłe Ziółka”. Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki.