Przejdź do treści

Nierezydencje Weltschmerz

Lokalizacja Poza GSW
Czas 04.08.2020 - 25.08.2020
Zaglądaj na Instagrama GSW @gswopole

NIEREZYDENCJE Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na Instagramie @gswopole


Artystki, uczestniczki projektu:

Paulina Ornatowska w terminie 4 - 11 sierpnia 2020

Ewa Sadowska w terminie 18 - 25 sierpnia 2020


Program rezydencji WELTSCHMERZ realizowany jest w GSW od 2017 roku. W wyjątkowej sytuacji pandemii, Galeria Sztuki Współczesnej nie może gościć artystek w Opolu dlatego działania odbędą się w najbliższym otoczeniu uczestniczek, a ich artystyczne obserwacje opublikowane zostaną na Instagramie GSW.

WELTSCHMERZ przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek zmagających się z rzeczywistością. Zachęcamy uczestniczki do obserwacji otoczenia, rejestracji emocji, zapisu "nowej rzeczywistości" wykreowanej przez stan izolacji.

Oczami uczestniczek zobaczymy świat przedpokoju i kuchni, pracowni i salonu, odpoczniemy wśród doniczek z egzotycznymi kwiatami, będziemy spacerować ulicami śląskich miast, przebywać na łące, wyglądać przez balkon. Czasem pójdziemy w maseczce po zakupy.

Tytułowy "Weltschmerz", dosłownie „ból świata”, „ból istnienia” nabrał jeszcze bardziej wyrazistego znaczenia w czasie pandemii. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale „ból istnienia” rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści "Cierpienia młodego Wertera". W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.

  • Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska

Paulina Ornatowska

rocznik 1991. Absolwentka Wydziału Sztuki, doktorantka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UO. Interesuje się fotografią jako narzędziem do poznawania oraz analizowania zjawisk i zachowań społecznych. Naukowo i artystycznie zastanawia się nad kondycją człowieka w kontekście mnogości informacji, a także tym, jak potrzeba nieustannej archiwizacji każdej chwili na przykład w mediach społecznościowych wpływa na wspomnienia. Czasami robi zdjęcia i ilustracje. Mieszka w Katowicach z chłopakiem i dwoma kotami.

Ewa Sadowska

Artystka konceptualna i kompozytorka.
Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i program podyplomowy „Kaolin – Art and Design in Contemporary Ceramics“ w Ecole Nationale Superieure d’Art de Limoges przy współpracy z Jingdezhen Ceramics Institute (Chiny).  Rezydentka programu Logografowie w GSW Opole, Est-Nord-Est i Pépinières Européennes pour Jeunes Artistes w Kanadzie i beta-rezydencji bi-.  Finalistka nagrody fundacji Grey House, laureatka konkursu Punkty Widzenia, Młode Wilki14, konkursu ANEKS Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Współtwórczyni zespołu Sorja Morja (2012-2018) obecnie jako Ewa Sad kończy solową płytę, muzykę tworzy także w kolektywie Polonia Disco. Od lat związana z Opolem, gdzie ukończyła Liceum Plastyczne, obecnie kontynuuje studia magisterskie na Wydziale rzeźby ASP w Warszawie. 
Czas
04.08.2020 - 25.08.2020
Uwaga!

Publikacje fotografii na Instagramie @gswopole 

Lokalizacja