Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nierezydencje Weltschmerz

Lokalizacja Poza GSW
Czas 04.08.2020 - 25.08.2020
Zaglądaj na Instagrama GSW @gswopole

NIEREZYDENCJE Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na Instagramie @gswopole


Artystki, uczestniczki projektu:

Paulina Ornatowska w terminie 4 - 11 sierpnia 2020

Ewa Sadowska w terminie 18 - 25 sierpnia 2020


Program rezydencji WELTSCHMERZ realizowany jest w GSW od 2017 roku. W wyjątkowej sytuacji pandemii, Galeria Sztuki Współczesnej nie może gościć artystek w Opolu dlatego działania odbędą się w najbliższym otoczeniu uczestniczek, a ich artystyczne obserwacje opublikowane zostaną na Instagramie GSW.

WELTSCHMERZ przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek zmagających się z rzeczywistością. Zachęcamy uczestniczki do obserwacji otoczenia, rejestracji emocji, zapisu "nowej rzeczywistości" wykreowanej przez stan izolacji.

Oczami uczestniczek zobaczymy świat przedpokoju i kuchni, pracowni i salonu, odpoczniemy wśród doniczek z egzotycznymi kwiatami, będziemy spacerować ulicami śląskich miast, przebywać na łące, wyglądać przez balkon. Czasem pójdziemy w maseczce po zakupy.

Tytułowy "Weltschmerz", dosłownie „ból świata”, „ból istnienia” nabrał jeszcze bardziej wyrazistego znaczenia w czasie pandemii. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale „ból istnienia” rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści "Cierpienia młodego Wertera". W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.

  • Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska

Paulina Ornatowska

rocznik 1991. Absolwentka Wydziału Sztuki, doktorantka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UO. Interesuje się fotografią jako narzędziem do poznawania oraz analizowania zjawisk i zachowań społecznych. Naukowo i artystycznie zastanawia się nad kondycją człowieka w kontekście mnogości informacji, a także tym, jak potrzeba nieustannej archiwizacji każdej chwili na przykład w mediach społecznościowych wpływa na wspomnienia. Czasami robi zdjęcia i ilustracje. Mieszka w Katowicach z chłopakiem i dwoma kotami.

Ewa Sadowska

Artystka konceptualna i kompozytorka.
Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i program podyplomowy „Kaolin – Art and Design in Contemporary Ceramics“ w Ecole Nationale Superieure d’Art de Limoges przy współpracy z Jingdezhen Ceramics Institute (Chiny).  Rezydentka programu Logografowie w GSW Opole, Est-Nord-Est i Pépinières Européennes pour Jeunes Artistes w Kanadzie i beta-rezydencji bi-.  Finalistka nagrody fundacji Grey House, laureatka konkursu Punkty Widzenia, Młode Wilki14, konkursu ANEKS Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Współtwórczyni zespołu Sorja Morja (2012-2018) obecnie jako Ewa Sad kończy solową płytę, muzykę tworzy także w kolektywie Polonia Disco. Od lat związana z Opolem, gdzie ukończyła Liceum Plastyczne, obecnie kontynuuje studia magisterskie na Wydziale rzeźby ASP w Warszawie. 
Czas
04.08.2020 - 25.08.2020
Uwaga!

Publikacje fotografii na Instagramie @gswopole 

Lokalizacja