Negative Space. Kacper Bijoś
Zapraszamy na wystawę fotografii!
Negative Space to próba uchwycenia momentu zawieszenia - między przeszłością, a teraźniejszością, między funkcją a formą.
Punktem wyjścia jest zanikająca praktyka konstruowania strachów na wróble - figur agrarnej codzienności, dziś systematycznie znikających z krajobrazu.
Te prowizoryczne sylwetki, totemy lokalnego folkloru, dotychczas funkcjonujące na granicy estetycznego marginesu zostają poddane reinterpretacji przez artystę. Autor tworzy konstrukcje i osadza na nich projekty Alicji Tkaczyk, wykonane w duchu trashion, czyli ponownego przetwarzania materiałów, korespondującego z koncepcją redefiniowania i transformacji.
W obliczu intensyfikacji upraw i postępującej modernizacji metod ochrony roślin, tradycyjne sylwetki strachów na wróble tracą praktyczne znaczenie. Funkcja odstraszania ustępuje nowej - symbolicznej i refleksyjnej. Ich obecność w krajobrazie staje się jedynie echem dawnych praktyk, jednocześnie zwracając uwagę na zmieniający się stosunek człowieka do natury.
Artysta podejmuje próbę stworzenia przestrzeni dla konfrontacji pomiędzy dawnym a nowym, a także nadania nowych kontekstów symbolom zakorzenionym w kulturowej pamięci.”
Kacper Bijoś
Urodzony w 2003 roku w Rzeszowie. Artysta wizualny, obecnie student fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). W swojej praktyce koncentruje się na dokumentowaniu otaczającej go rzeczywistości i jej elementów, eksplorując związki między przestrzenią, a upływem czasu. Eksperymentuje z formą i medium, poszukując nowych środków wyrazu. Inspiracje czerpie z regionu pochodzenia, lokalnych tradycji oraz nieopowiedzianych historii.
Koordynacja wystawy ze strony GSW: Łukasz Kropiowski
Wystawa jest częścią Opolskiego Festiwalu Fotografii